| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $121M | $84M | $138M | 43.8% | -12.4% |
| Op. Income | -$749.1K | -$5M | $15M | 84.5% | -105.2% |
| Gross Margin | 20.3% | 19.1% | 22.7% | 1.2pp | -2.5pp |
| Net Margin | 1.7% | -5.1% | 9.7% | 6.9pp | -8.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.03 | $-0.06 | $0.17 | 147.4% | -84.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $121M |
| Cost of Revenue | $96M |
| GROSS PROFIT | $24M |
| R&D Expenses | $6M |
| Selling & Marketing | $14M |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $19M |
| Other Expenses | -$37.2K |
| Operating Expenses | $25M |
| Cost & Expenses | $122M |
| OPERATING INCOME | -$749.1K |
| Interest Income | $135.3K |
| Interest Expense | $214.0K |
| Other Income/Expenses | $396.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$353.1K |
| Income Tax Expense | -$2M |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $0 |
| EBIT | -$139.2K |
| EBITDA | -$139.2K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $54M |
| Short-Term Investments | $69M |
| Net Receivables | $39M |
| Inventory | $69M |
| Other Current Assets | $28M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $278M |
| PP&E (Net) | $74M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $411.0K |
| Long-Term Investments | $3M |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $80M |
| TOTAL ASSETS | $358M |
| Account Payables | $75M |
| Short-Term Debt | $52M |
| Deferred Revenue | $9M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $163M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $6M |
| TOTAL LIABILITIES | $168M |
| Common Stock | $14.6K |
| Additional Paid-In Capital | $276M |
| Retained Earnings | -$81M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$5M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $190M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $190M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $358M |
| Total Debt | $54M |
| Net Debt | -$109.5K |