| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $84M | $144M | $80M | -41.6% | 5.1% |
| Op. Income | -$5M | $7M | $35.8K | -165.6% | -13564.2% |
| Gross Margin | 19.1% | 22.6% | 23.8% | -3.5pp | -4.8pp |
| Net Margin | -5.1% | 4.8% | -1.0% | -10.0pp | -4.2pp |
| EPS (Diluted) | $-0.06 | $0.09 | $-0.01 | -163.3% | -439.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $84M |
| Cost of Revenue | $68M |
| GROSS PROFIT | $16M |
| R&D Expenses | $6M |
| Selling & Marketing | $10M |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | -$39.2K |
| Operating Expenses | $21M |
| Cost & Expenses | $89M |
| OPERATING INCOME | -$5M |
| Interest Income | $173.0K |
| Interest Expense | $212.5K |
| Other Income/Expenses | $697.9K |
| INCOME BEFORE TAX | -$4M |
| Income Tax Expense | $197.1K |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $0 |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $16M |
| Short-Term Investments | $106M |
| Net Receivables | $25M |
| Inventory | $51M |
| Other Current Assets | $33M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $246M |
| PP&E (Net) | $74M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $467.3K |
| Long-Term Investments | $8M |
| Tax Assets | $2M |
| Other Non-Current Assets | $588.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $84M |
| TOTAL ASSETS | $330M |
| Account Payables | $51M |
| Short-Term Debt | $26M |
| Deferred Revenue | $17M |
| Other Current Liabilities | $23M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $142M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $4M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $6M |
| TOTAL LIABILITIES | $148M |
| Common Stock | $14.5K |
| Additional Paid-In Capital | $273M |
| Retained Earnings | -$83M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$8M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $182M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $182M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $330M |
| Total Debt | $51M |
| Net Debt | $35M |