| Metric | Q2 2025 | Q1 2025 | Q2 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $138M | $131M | $128M | 5.6% | 7.6% |
| Op. Income | $45M | $40M | $37M | 11.5% | 21.8% |
| Gross Margin | 68.5% | 67.1% | 65.1% | 1.4pp | 3.5pp |
| Net Margin | 26.1% | 24.9% | 22.8% | 1.2pp | 3.3pp |
| EPS (Diluted) | $2.34 | $2.08 | $1.92 | 12.5% | 21.9% |
| Free Cash Flow | $38M | $41M | $34M | -7.2% | 11.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $138M |
| Cost of Revenue | $44M |
| GROSS PROFIT | $95M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $30M |
| SG&A Expenses | $32M |
| Other Expenses | $18M |
| Operating Expenses | $50M |
| Cost & Expenses | $93M |
| OPERATING INCOME | $45M |
| Interest Income | $230M |
| Interest Expense | $84M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $45M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $36M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $36M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $36M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $45M |
| EBITDA | $46M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $138M |
| Cost of Revenue | $44M |
| GROSS PROFIT | $95M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $2M |
| General & Administrative | $30M |
| SG&A Expenses | $32M |
| Other Expenses | $18M |
| Operating Expenses | $50M |
| Cost & Expenses | $93M |
| OPERATING INCOME | $45M |
| Interest Income | $230M |
| Interest Expense | $84M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $45M |
| Income Tax Expense | $9M |
| Net Income from Continuing Ops | $36M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $36M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $36M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $45M |
| EBITDA | $46M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $36M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$3M |
| Change in Working Capital | -$21.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $39M |
| Capital Expenditure | -$544.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$31M |
| Sales/Maturities of Investments | $24M |
| Other Investing Activities | -$92M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$100M |
| Net Debt Issuance | -$22M |
| Common Stock Repurchased | -$37M |
| Common Dividends Paid | -$5M |
| Other Financing Activities | -$24M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$89M |
| FREE CASH FLOW | $38M |
| Net Change in Cash | -$150M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $423M |
| Short-Term Investments | $849M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$293M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $979M |
| PP&E (Net) | $124M |
| Goodwill | $367M |
| Intangible Assets | $18M |
| Long-Term Investments | $7.1B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$7.1B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $509M |
| TOTAL ASSETS | $8.9B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $7.5B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $7.5B |
| Long-Term Debt | $134M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $65M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $199M |
| TOTAL LIABILITIES | $7.7B |
| Common Stock | $149.0K |
| Additional Paid-In Capital | $602M |
| Retained Earnings | $625M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$37M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.2B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.2B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $8.9B |
| Total Debt | $134M |
| Net Debt | -$288M |