| Metric | Q4 2023 | Q3 2023 | Q4 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $11M | $11M | $13M | 3.0% | -12.6% |
| Op. Income | -$242.0K | -$292.0K | $43.0K | 17.1% | -662.8% |
| Gross Margin | 74.5% | 74.7% | 73.9% | -0.2pp | 0.6pp |
| Net Margin | 3.3% | 1.6% | 1.5% | 1.7pp | 1.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.03 | $0.01 | $0.02 | 108.0% | 89.1% |
| Free Cash Flow | -$83.0K | -$887.0K | $925.0K | 90.6% | -109.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $11M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $5M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | -$242.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $708.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $466.0K |
| Income Tax Expense | $108.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $358.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $358.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $358.0K |
| D&A | $34.0K |
| EBIT | -$242.0K |
| EBITDA | -$208.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $358.0K |
| Depreciation & Amortization | $34.0K |
| Stock-Based Compensation | $38.0K |
| Deferred Income Tax | -$61.0K |
| Other Non-Cash Items | $279.0K |
| Change in Working Capital | -$717.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$69.0K |
| Capital Expenditure | -$14.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$14.0K |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | -$83.0K |
| Net Change in Cash | -$2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $56M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $4M |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $64M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $369.0K |
| Other Non-Current Assets | $908.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5M |
| TOTAL ASSETS | $69M |
| Account Payables | $990.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $6M |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $20M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $135.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $5M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $8M |
| TOTAL LIABILITIES | $27M |
| Common Stock | $13.0K |
| Additional Paid-In Capital | $85M |
| Retained Earnings | -$18M |
| Treasury Stock | -$24M |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $42M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $42M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $69M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$53M |