| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $10M | $11M | $11M | -4.3% | -0.3% |
| Op. Income | -$238.0K | -$365.0K | -$743.0K | 34.8% | 68.0% |
| Gross Margin | 74.2% | 73.4% | 74.6% | 0.8pp | -0.4pp |
| Net Margin | 1.7% | 1.7% | -2.1% | -0.1pp | 3.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.02 | $0.02 | $-0.02 | -7.9% | 178.6% |
| Free Cash Flow | -$4M | $538.0K | -$3M | -766.7% | -35.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $10M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $4M |
| General & Administrative | $4M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | -$238.0K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $519.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $281.0K |
| Income Tax Expense | $108.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $173.0K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $173.0K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $173.0K |
| D&A | $34.0K |
| EBIT | -$238.0K |
| EBITDA | -$204.0K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $173.0K |
| Depreciation & Amortization | $34.0K |
| Stock-Based Compensation | $38.0K |
| Deferred Income Tax | $48.0K |
| Other Non-Cash Items | $58.0K |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | -$19.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$8M |
| Sales/Maturities of Investments | $3M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$4M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$2M |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | -$10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $16M |
| Short-Term Investments | $33M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $4M |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $57M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $345.0K |
| Other Non-Current Assets | $992.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5M |
| TOTAL ASSETS | $61M |
| Account Payables | $653.0K |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $8M |
| Other Current Liabilities | $5M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $22M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $135.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $24M |
| Common Stock | $13.0K |
| Additional Paid-In Capital | $85M |
| Retained Earnings | -$22M |
| Treasury Stock | -$24M |
| Accum. Other Comp. Income | -$1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $37M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $37M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $61M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$12M |