| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $283M | $280M | $272M | 1.0% | 4.2% |
| Op. Income | $8M | $6M | $9M | 31.4% | -4.9% |
| Gross Margin | 29.1% | 28.1% | 28.2% | 1.1pp | 0.9pp |
| Net Margin | 2.1% | 1.6% | 2.3% | 0.5pp | -0.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.26 | $0.19 | $0.28 | 36.8% | -7.1% |
| Free Cash Flow | $7M | $10M | $8M | -28.3% | -15.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $283M |
| Cost of Revenue | $201M |
| GROSS PROFIT | $82M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $65M |
| Operating Expenses | $74M |
| Cost & Expenses | $275M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $834.0K |
| Other Income/Expenses | -$834.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $16M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $283M |
| Cost of Revenue | $201M |
| GROSS PROFIT | $82M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $9M |
| SG&A Expenses | $9M |
| Other Expenses | $65M |
| Operating Expenses | $74M |
| Cost & Expenses | $275M |
| OPERATING INCOME | $8M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $834.0K |
| Other Income/Expenses | -$834.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $8M |
| EBITDA | $16M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $6M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $356.0K |
| Deferred Income Tax | -$69.0K |
| Other Non-Cash Items | $875.0K |
| Change in Working Capital | -$550.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $14M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $51.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $75.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | -$86.0K |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$5M |
| FREE CASH FLOW | $7M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $19M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $7M |
| Inventory | $116M |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $146M |
| PP&E (Net) | $492M |
| Goodwill | $5M |
| Intangible Assets | $9M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $16M |
| Other Non-Current Assets | -$16M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $506M |
| TOTAL ASSETS | $652M |
| Account Payables | $76M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $141M |
| Long-Term Debt | $10M |
| Deferred Revenue NC | -$26M |
| Deferred Tax Liabilities | $16M |
| Other Non-Current Liabilities | $26M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $349M |
| TOTAL LIABILITIES | $490M |
| Common Stock | $23.0K |
| Additional Paid-In Capital | $59M |
| Retained Earnings | $103M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $162M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $162M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $652M |
| Total Debt | $373M |
| Net Debt | $354M |