| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $280M | $274M | $277M | 2.3% | 1.1% |
| Op. Income | $6M | $4M | $12M | 77.5% | -46.6% |
| Gross Margin | 28.1% | 27.6% | 28.4% | 0.4pp | -0.3pp |
| Net Margin | 1.6% | 0.8% | 3.2% | 0.8pp | -1.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.19 | $0.09 | $0.39 | 100.8% | -51.3% |
| Free Cash Flow | $10M | -$3M | $7M | 426.2% | 48.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $280M |
| Cost of Revenue | $202M |
| GROSS PROFIT | $79M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $64M |
| Operating Expenses | $72M |
| Cost & Expenses | $274M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $796.0K |
| Other Income/Expenses | -$796.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $13M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $280M |
| Cost of Revenue | $202M |
| GROSS PROFIT | $79M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $64M |
| Operating Expenses | $72M |
| Cost & Expenses | $274M |
| OPERATING INCOME | $6M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $796.0K |
| Other Income/Expenses | -$796.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $6M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $6M |
| EBITDA | $13M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $4M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $357.0K |
| Deferred Income Tax | $218.0K |
| Other Non-Cash Items | $8.0K |
| Change in Working Capital | $9M |
| OPERATING CASH FLOW | $21M |
| Capital Expenditure | -$11M |
| Acquisitions (Net) | $21.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$862.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$11M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | -$118.0K |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$5M |
| FREE CASH FLOW | $10M |
| Net Change in Cash | $5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $17M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $8M |
| Inventory | $111M |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $140M |
| PP&E (Net) | $503M |
| Goodwill | $5M |
| Intangible Assets | $10M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $16M |
| Other Non-Current Assets | -$16M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $518M |
| TOTAL ASSETS | $659M |
| Account Payables | $76M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $140M |
| Long-Term Debt | $12M |
| Deferred Revenue NC | -$28M |
| Deferred Tax Liabilities | $16M |
| Other Non-Current Liabilities | $28M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $361M |
| TOTAL LIABILITIES | $500M |
| Common Stock | $23.0K |
| Additional Paid-In Capital | $58M |
| Retained Earnings | $100M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $158M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $158M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $659M |
| Total Debt | $385M |
| Net Debt | $368M |