| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $272M | $277M | $259M | -2.0% | 4.9% |
| Op. Income | $9M | $12M | $7M | -26.3% | 32.2% |
| Gross Margin | 28.2% | 28.4% | 27.7% | -0.1pp | 0.5pp |
| Net Margin | 2.3% | 3.2% | 1.8% | -0.9pp | 0.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.28 | $0.39 | $0.21 | -28.2% | 33.3% |
| Free Cash Flow | $8M | $7M | -$937.0K | 26.5% | 1002.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $272M |
| Cost of Revenue | $195M |
| GROSS PROFIT | $77M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $60M |
| Operating Expenses | $68M |
| Cost & Expenses | $263M |
| OPERATING INCOME | $9M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $545.0K |
| Other Income/Expenses | -$545.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $16M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $272M |
| Cost of Revenue | $195M |
| GROSS PROFIT | $77M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $60M |
| Operating Expenses | $68M |
| Cost & Expenses | $263M |
| OPERATING INCOME | $9M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $545.0K |
| Other Income/Expenses | -$545.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $8M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $6M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $6M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $6M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $9M |
| EBITDA | $16M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $6M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $296.0K |
| Deferred Income Tax | -$240.0K |
| Other Non-Cash Items | $104.0K |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $16M |
| Capital Expenditure | -$7M |
| Acquisitions (Net) | $16.0K |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $88.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$7M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | -$95.0K |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$5M |
| FREE CASH FLOW | $8M |
| Net Change in Cash | $4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $29M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $6M |
| Inventory | $107M |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $145M |
| PP&E (Net) | $496M |
| Goodwill | $5M |
| Intangible Assets | $8M |
| Long-Term Investments | -$15M |
| Tax Assets | $15M |
| Other Non-Current Assets | $475.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $510M |
| TOTAL ASSETS | $655M |
| Account Payables | $68M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $132M |
| Long-Term Debt | $18M |
| Deferred Revenue NC | -$33M |
| Deferred Tax Liabilities | $15M |
| Other Non-Current Liabilities | $33M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $369M |
| TOTAL LIABILITIES | $501M |
| Common Stock | $23.0K |
| Additional Paid-In Capital | $58M |
| Retained Earnings | $96M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $154M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $154M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $655M |
| Total Debt | $393M |
| Net Debt | $364M |