| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $277M | $273M | $265M | 1.7% | 4.6% |
| Op. Income | $12M | $9M | $5M | 28.3% | 131.1% |
| Gross Margin | 28.4% | 27.8% | 27.6% | 0.6pp | 0.8pp |
| Net Margin | 3.2% | 2.6% | 1.4% | 0.6pp | 1.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.39 | $0.32 | $0.16 | 21.9% | 143.8% |
| Free Cash Flow | $7M | $11M | $9M | -41.8% | -22.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $277M |
| Cost of Revenue | $199M |
| GROSS PROFIT | $79M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $59M |
| Operating Expenses | $67M |
| Cost & Expenses | $265M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $544.0K |
| Other Income/Expenses | -$544.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $9M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $19M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $277M |
| Cost of Revenue | $199M |
| GROSS PROFIT | $79M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $7M |
| Other Expenses | $59M |
| Operating Expenses | $67M |
| Cost & Expenses | $265M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $544.0K |
| Other Income/Expenses | -$544.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $9M |
| D&A | $7M |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $19M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $9M |
| Depreciation & Amortization | $7M |
| Stock-Based Compensation | $294.0K |
| Deferred Income Tax | $347.0K |
| Other Non-Cash Items | $88.0K |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | $12M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $58.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | -$123.0K |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$5M |
| FREE CASH FLOW | $7M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $25M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $10M |
| Inventory | $102M |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $140M |
| PP&E (Net) | $501M |
| Goodwill | $5M |
| Intangible Assets | $7M |
| Long-Term Investments | -$16M |
| Tax Assets | $16M |
| Other Non-Current Assets | $534.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $514M |
| TOTAL ASSETS | $654M |
| Account Payables | $65M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $129M |
| Long-Term Debt | $20M |
| Deferred Revenue NC | -$36M |
| Deferred Tax Liabilities | $16M |
| Other Non-Current Liabilities | $36M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $375M |
| TOTAL LIABILITIES | $505M |
| Common Stock | $23.0K |
| Additional Paid-In Capital | $57M |
| Retained Earnings | $92M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $150M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $150M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $654M |
| Total Debt | $398M |
| Net Debt | $373M |