| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $1M | $2M | $625.2K | -27.3% | 114.4% |
| Op. Income | $6.7K | $505.8K | -$1M | -98.7% | 100.6% |
| Gross Margin | 98.4% | 98.7% | 95.5% | -0.2pp | 3.0pp |
| Net Margin | 4.8% | 27.1% | 233.1% | -22.3pp | -228.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.02 | $0.18 | $0.65 | -88.7% | -96.9% |
| Free Cash Flow | -$1M | -$703.2K | -$887.6K | -51.3% | -19.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $1M |
| Cost of Revenue | $21.1K |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $7.8K |
| General & Administrative | $1M |
| SG&A Expenses | $1M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $1M |
| Cost & Expenses | $1M |
| OPERATING INCOME | $6.7K |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $36.3K |
| Other Income/Expenses | -$239.2K |
| INCOME BEFORE TAX | -$232.5K |
| Income Tax Expense | -$297.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $64.5K |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $64.5K |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $64.5K |
| D&A | $21.1K |
| EBIT | -$196.2K |
| EBITDA | -$175.1K |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $64.5K |
| Depreciation & Amortization | $21.1K |
| Stock-Based Compensation | $33.0K |
| Deferred Income Tax | -$297.0K |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | $133.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$1M |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $200.0K |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $200.0K |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | -$1M |
| Net Change in Cash | $2M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $3M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $5M |
| PP&E (Net) | $0 |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $16M |
| Long-Term Investments | $14M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $208.3K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $29M |
| TOTAL ASSETS | $34M |
| Account Payables | $533.0K |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $602 |
| Other Current Liabilities | $680.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4M |
| Long-Term Debt | $492.1K |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $492.1K |
| TOTAL LIABILITIES | $5M |
| Common Stock | $4.3K |
| Additional Paid-In Capital | $27M |
| Retained Earnings | $3M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $244.3K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $30M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $30M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $34M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | $283.6K |