| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $155M | $145M | $144M | 7.0% | 7.9% |
| Op. Income | $40M | $32M | $45M | 25.6% | -12.2% |
| Gross Margin | 66.3% | 64.4% | 72.6% | 1.9pp | -6.3pp |
| Net Margin | 21.3% | 18.0% | 25.1% | 3.3pp | -3.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.86 | $0.68 | $0.94 | 26.5% | -8.5% |
| Free Cash Flow | $39M | $19M | $40M | 111.4% | -1.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $155M |
| Cost of Revenue | $52M |
| GROSS PROFIT | $103M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $39M |
| SG&A Expenses | $40M |
| Other Expenses | $23M |
| Operating Expenses | $63M |
| Cost & Expenses | $115M |
| OPERATING INCOME | $40M |
| Interest Income | $138M |
| Interest Expense | $50M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $40M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $33M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$89.0K |
| NET INCOME | $33M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $33M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $40M |
| EBITDA | $46M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $155M |
| Cost of Revenue | $52M |
| GROSS PROFIT | $103M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $39M |
| SG&A Expenses | $40M |
| Other Expenses | $23M |
| Operating Expenses | $63M |
| Cost & Expenses | $115M |
| OPERATING INCOME | $40M |
| Interest Income | $138M |
| Interest Expense | $50M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $40M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $33M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$89.0K |
| NET INCOME | $33M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $33M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $40M |
| EBITDA | $46M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $33M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | $4M |
| OPERATING CASH FLOW | $47M |
| Capital Expenditure | -$8M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$70M |
| Sales/Maturities of Investments | $94M |
| Other Investing Activities | -$104M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$88M |
| Net Debt Issuance | -$35M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$11M |
| Other Financing Activities | $121M |
| NET CASH FROM FINANCING | $77M |
| FREE CASH FLOW | $39M |
| Net Change in Cash | $36M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $181M |
| Short-Term Investments | $709M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $890M |
| PP&E (Net) | $192M |
| Goodwill | $306M |
| Intangible Assets | $60M |
| Long-Term Investments | $8.2B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $323M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9.1B |
| TOTAL ASSETS | $10.0B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $20M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $8.5B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $8.5B |
| Long-Term Debt | $54M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $130M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $185M |
| TOTAL LIABILITIES | $8.7B |
| Common Stock | $515.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.2B |
| Retained Earnings | $492M |
| Treasury Stock | -$302M |
| Accum. Other Comp. Income | -$62M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.3B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.3B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $10.0B |
| Total Debt | $74M |
| Net Debt | -$107M |