| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $145M | $148M | $134M | -2.0% | 8.6% |
| Op. Income | $32M | $39M | $41M | -18.4% | -22.4% |
| Gross Margin | 64.4% | 67.8% | 75.3% | -3.4pp | -10.9pp |
| Net Margin | 18.0% | 21.2% | 24.4% | -3.2pp | -6.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.68 | $0.82 | $0.85 | -17.1% | -20.0% |
| Free Cash Flow | $19M | $24M | $83M | -23.9% | -77.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $145M |
| Cost of Revenue | $52M |
| GROSS PROFIT | $93M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $783.0K |
| General & Administrative | $38M |
| SG&A Expenses | $39M |
| Other Expenses | $23M |
| Operating Expenses | $62M |
| Cost & Expenses | $113M |
| OPERATING INCOME | $32M |
| Interest Income | $132M |
| Interest Expense | $49M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $32M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $26M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $26M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $26M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $32M |
| EBITDA | $38M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $145M |
| Cost of Revenue | $52M |
| GROSS PROFIT | $93M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $783.0K |
| General & Administrative | $38M |
| SG&A Expenses | $39M |
| Other Expenses | $23M |
| Operating Expenses | $62M |
| Cost & Expenses | $113M |
| OPERATING INCOME | $32M |
| Interest Income | $132M |
| Interest Expense | $49M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $32M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $26M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $26M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $26M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $32M |
| EBITDA | $38M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $26M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$13M |
| Change in Working Capital | $10M |
| OPERATING CASH FLOW | $32M |
| Capital Expenditure | -$13M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$39M |
| Sales/Maturities of Investments | $46M |
| Other Investing Activities | -$56M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$62M |
| Net Debt Issuance | $35M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$11M |
| Other Financing Activities | -$143M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$118M |
| FREE CASH FLOW | $19M |
| Net Change in Cash | -$148M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $145M |
| Short-Term Investments | $691M |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $836M |
| PP&E (Net) | $177M |
| Goodwill | $306M |
| Intangible Assets | $62M |
| Long-Term Investments | $8.2B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $344M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $9.1B |
| TOTAL ASSETS | $10.0B |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $19M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $8.4B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $8.4B |
| Long-Term Debt | $89M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $237M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $327M |
| TOTAL LIABILITIES | $8.7B |
| Common Stock | $515.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.2B |
| Retained Earnings | $470M |
| Treasury Stock | -$304M |
| Accum. Other Comp. Income | -$80M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1.2B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1.2B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $10.0B |
| Total Debt | $109M |
| Net Debt | -$36M |