| Metric | Q3 2023 | Q2 2023 | Q3 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $25M | $25M | $33M | -0.3% | -23.1% |
| Op. Income | -$2M | -$4M | -$2M | 44.4% | 21.5% |
| Gross Margin | 7.6% | 1.5% | 4.2% | 6.1pp | 3.4pp |
| Net Margin | -6.3% | -12.2% | -7.3% | 5.9pp | 1.0pp |
| EPS (Diluted) | $-0.27 | $-0.52 | $-0.41 | 48.1% | 34.1% |
| Free Cash Flow | -$4M | -$81.0K | -$6M | -4714.8% | 32.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $25M |
| Cost of Revenue | $23M |
| GROSS PROFIT | $2M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $27M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $79.0K |
| Interest Expense | $74.0K |
| Other Income/Expenses | -$16.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | -$390.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$796.0K |
| EPS | -$0 |
| EPS Diluted | -$0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $315.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $345.0K |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$4M |
| Capital Expenditure | -$276.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$276.0K |
| Net Debt Issuance | -$71.0K |
| Common Stock Repurchased | -$217.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$288.0K |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | -$4M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $12M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $13M |
| Inventory | $21M |
| Other Current Assets | $8M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $54M |
| PP&E (Net) | $96M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $221.0K |
| Tax Assets | $291.0K |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $99M |
| TOTAL ASSETS | $153M |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $294.0K |
| Deferred Revenue | $387.0K |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $14M |
| Long-Term Debt | $9M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $55M |
| TOTAL LIABILITIES | $69M |
| Common Stock | $93.0K |
| Additional Paid-In Capital | $32M |
| Retained Earnings | $75M |
| Treasury Stock | -$23M |
| Accum. Other Comp. Income | -$118.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $84M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $84M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $153M |
| Total Debt | $56M |
| Net Debt | $43M |