| Metric | Q2 2023 | Q1 2023 | Q2 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $25M | $34M | $42M | -25.8% | -40.4% |
| Op. Income | -$4M | -$544.0K | $2M | -545.8% | -241.4% |
| Gross Margin | 1.5% | 9.2% | 14.7% | -7.7pp | -13.2pp |
| Net Margin | -12.2% | -2.0% | 4.3% | -10.1pp | -16.5pp |
| EPS (Diluted) | $-0.52 | $-0.12 | $0.31 | -333.3% | -267.7% |
| Free Cash Flow | -$81.0K | $3M | $4M | -102.5% | -101.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $25M |
| Cost of Revenue | $25M |
| GROSS PROFIT | $387.0K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $4M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $29M |
| OPERATING INCOME | -$4M |
| Interest Income | $13.0K |
| Interest Expense | $70.0K |
| Other Income/Expenses | -$318.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$4M |
| Income Tax Expense | -$761.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$3M |
| D&A | $1M |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | -$3M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$3M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $305.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $3M |
| Change in Working Capital | -$627.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $348.0K |
| Capital Expenditure | -$429.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$429.0K |
| Net Debt Issuance | -$73.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$73.0K |
| FREE CASH FLOW | -$81.0K |
| Net Change in Cash | -$154.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $17M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $11M |
| Inventory | $20M |
| Other Current Assets | $7M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $54M |
| PP&E (Net) | $98M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $316.0K |
| Tax Assets | $321.0K |
| Other Non-Current Assets | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $101M |
| TOTAL ASSETS | $156M |
| Account Payables | $7M |
| Short-Term Debt | $292.0K |
| Deferred Revenue | $695.0K |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $13M |
| Long-Term Debt | $9M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $57M |
| TOTAL LIABILITIES | $70M |
| Common Stock | $91.0K |
| Additional Paid-In Capital | $32M |
| Retained Earnings | $76M |
| Treasury Stock | -$23M |
| Accum. Other Comp. Income | -$242.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $85M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $85M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $156M |
| Total Debt | $57M |
| Net Debt | $41M |