| Metric | Q2 2025 | Q1 2025 | Q2 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $31M | $30M | $23M | 2.1% | 36.8% |
| Op. Income | $3M | $5M | -$256.0K | -33.3% | 1344.1% |
| Gross Margin | 65.0% | 63.4% | 60.2% | 1.6pp | 4.8pp |
| Net Margin | 11.6% | 16.6% | -0.1% | -5.0pp | 11.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.04 | $0.06 | $-0.00 | -31.3% | 21000.0% |
| Free Cash Flow | $1M | $8M | -$276.0K | -85.8% | 504.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $31M |
| Cost of Revenue | $11M |
| GROSS PROFIT | $20M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $8M |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $28M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $552.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $552.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $128.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $355.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $31M |
| Cost of Revenue | $11M |
| GROSS PROFIT | $20M |
| R&D Expenses | $2M |
| Selling & Marketing | $8M |
| General & Administrative | $7M |
| SG&A Expenses | $15M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $28M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $552.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $552.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $128.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $355.0K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $4M |
| Depreciation & Amortization | $355.0K |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $102.0K |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | $1M |
| Capital Expenditure | -$135.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$135.0K |
| Net Debt Issuance | -$3.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$6.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $4M |
| FREE CASH FLOW | $1M |
| Net Change in Cash | $5M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $60M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $10M |
| Inventory | $14M |
| Other Current Assets | $2M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $87M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $284.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $405.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5M |
| TOTAL ASSETS | $92M |
| Account Payables | $14M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $303.0K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $22M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $3M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $27M |
| Common Stock | $79.0K |
| Additional Paid-In Capital | $237M |
| Retained Earnings | -$173M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$4.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $64M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $64M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $92M |
| Total Debt | $3M |
| Net Debt | -$57M |