| Metric | Q1 2025 | Q4 2024 | Q1 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $30M | $29M | $22M | 4.7% | 37.6% |
| Op. Income | $5M | $7M | -$731.0K | -32.9% | 752.8% |
| Gross Margin | 63.4% | 62.5% | 60.7% | 0.9pp | 2.7pp |
| Net Margin | 16.6% | 24.6% | -2.2% | -8.0pp | 18.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.06 | $0.09 | $-0.01 | -30.8% | 1035.4% |
| Free Cash Flow | $8M | $9M | $254.0K | -7.8% | 2990.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $30M |
| Cost of Revenue | $11M |
| GROSS PROFIT | $19M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $8M |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $15M |
| Cost & Expenses | $26M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $459.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $459.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $168.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $368.0K |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $30M |
| Cost of Revenue | $11M |
| GROSS PROFIT | $19M |
| R&D Expenses | $1M |
| Selling & Marketing | $8M |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $13M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $15M |
| Cost & Expenses | $26M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $459.0K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $459.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $168.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $5M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $5M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $5M |
| D&A | $368.0K |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $5M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $5M |
| Depreciation & Amortization | $368.0K |
| Stock-Based Compensation | $1M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$1M |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | $8M |
| Capital Expenditure | -$32.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$32.0K |
| Net Debt Issuance | -$3.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$6.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $3M |
| FREE CASH FLOW | $8M |
| Net Change in Cash | $11M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $55M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $7M |
| Inventory | $11M |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $76M |
| PP&E (Net) | $4M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $322.0K |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $458.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5M |
| TOTAL ASSETS | $81M |
| Account Payables | $11M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $207.0K |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $21M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $3M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $5M |
| TOTAL LIABILITIES | $26M |
| Common Stock | $78.0K |
| Additional Paid-In Capital | $232M |
| Retained Earnings | -$177M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$5.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $55M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $55M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $81M |
| Total Debt | $4M |
| Net Debt | -$52M |