| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $119M | $114M | $106M | 5.0% | 12.6% |
| Op. Income | $22M | $20M | $16M | 7.3% | 38.8% |
| Gross Margin | 84.0% | 83.9% | 84.0% | 0.0pp | 0.0pp |
| Net Margin | 7.9% | 6.6% | 4.3% | 1.4pp | 3.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.05 | $0.04 | $0.02 | 26.9% | 107.8% |
| Free Cash Flow | $22M | -$943.0K | $15M | 2447.1% | 50.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $119M |
| Cost of Revenue | $19M |
| GROSS PROFIT | $100M |
| R&D Expenses | $22M |
| Selling & Marketing | $33M |
| General & Administrative | $23M |
| SG&A Expenses | $56M |
| Other Expenses | $15.0K |
| Operating Expenses | $78M |
| Cost & Expenses | $97M |
| OPERATING INCOME | $22M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | $16M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $9M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $23M |
| EBITDA | $29M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $119M |
| Cost of Revenue | $19M |
| GROSS PROFIT | $100M |
| R&D Expenses | $22M |
| Selling & Marketing | $33M |
| General & Administrative | $23M |
| SG&A Expenses | $56M |
| Other Expenses | $15.0K |
| Operating Expenses | $78M |
| Cost & Expenses | $97M |
| OPERATING INCOME | $22M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | $16M |
| Income Tax Expense | $6M |
| Net Income from Continuing Ops | $9M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $9M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $9M |
| D&A | $6M |
| EBIT | $23M |
| EBITDA | $29M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $9M |
| Depreciation & Amortization | $6M |
| Stock-Based Compensation | $12M |
| Deferred Income Tax | $6.0K |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$990.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $27M |
| Capital Expenditure | -$5M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$5M |
| Net Debt Issuance | -$875.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$4M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$5M |
| FREE CASH FLOW | $22M |
| Net Change in Cash | $18M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $158M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $68M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $26M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $252M |
| PP&E (Net) | $64M |
| Goodwill | $827M |
| Intangible Assets | $6M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | $25M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $922M |
| TOTAL ASSETS | $1.2B |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $4M |
| Deferred Revenue | $11M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $85M |
| Long-Term Debt | $331M |
| Deferred Revenue NC | $187.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | $3M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $365M |
| TOTAL LIABILITIES | $450M |
| Common Stock | $185.0K |
| Additional Paid-In Capital | $676M |
| Retained Earnings | $57M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$9M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $724M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $724M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.2B |
| Total Debt | $370M |
| Net Debt | $213M |