| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $119M | $94M | $85M | 26.8% | 40.5% |
| Op. Income | $44M | $29M | $31M | 49.4% | 43.5% |
| Gross Margin | 74.7% | 76.1% | 92.2% | -1.4pp | -17.5pp |
| Net Margin | 27.5% | 25.0% | 27.2% | 2.6pp | 0.3pp |
| EPS (Diluted) | $1.30 | $1.04 | $1.02 | 25.0% | 27.5% |
| Free Cash Flow | $29M | $50M | $32M | -41.9% | -9.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $119M |
| Cost of Revenue | $30M |
| GROSS PROFIT | $89M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $871.0K |
| General & Administrative | $23M |
| SG&A Expenses | $24M |
| Other Expenses | $22M |
| Operating Expenses | $45M |
| Cost & Expenses | $76M |
| OPERATING INCOME | $44M |
| Interest Income | $90M |
| Interest Expense | $27M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $44M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $33M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $33M |
| Net Income Deductions | $3M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $29M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $44M |
| EBITDA | $47M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $119M |
| Cost of Revenue | $30M |
| GROSS PROFIT | $89M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $871.0K |
| General & Administrative | $23M |
| SG&A Expenses | $24M |
| Other Expenses | $22M |
| Operating Expenses | $45M |
| Cost & Expenses | $76M |
| OPERATING INCOME | $44M |
| Interest Income | $90M |
| Interest Expense | $27M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $44M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $33M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $33M |
| Net Income Deductions | $3M |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $29M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $44M |
| EBITDA | $47M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $33M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $664.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$563.0K |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | $31M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$111M |
| Sales/Maturities of Investments | $26M |
| Other Investing Activities | -$111M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$198M |
| Net Debt Issuance | $44M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$10M |
| Other Financing Activities | -$30M |
| NET CASH FROM FINANCING | $4M |
| FREE CASH FLOW | $29M |
| Net Change in Cash | -$163M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $153M |
| Short-Term Investments | $768M |
| Net Receivables | $512M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.4B |
| PP&E (Net) | $78M |
| Goodwill | $162M |
| Intangible Assets | $22M |
| Long-Term Investments | $5.8B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $329M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6.4B |
| TOTAL ASSETS | $7.9B |
| Account Payables | $80M |
| Short-Term Debt | $185M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $6.4B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $6.6B |
| Long-Term Debt | $460M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $467M |
| TOTAL LIABILITIES | $7.1B |
| Common Stock | $222.0K |
| Additional Paid-In Capital | $449M |
| Retained Earnings | $282M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$84M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $759M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $759M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $7.9B |
| Total Debt | $644M |
| Net Debt | $491M |