| Metric | Q3 2018 | Q2 2018 | Q3 2017 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $75M | $74M | $58M | 1.9% | 29.3% |
| Op. Income | $11M | $16M | $2M | -30.9% | 372.1% |
| Gross Margin | 81.3% | 83.9% | 86.3% | -2.6pp | -4.9pp |
| Net Margin | 11.3% | 17.4% | 3.5% | -6.1pp | 7.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.35 | $0.52 | $0.10 | -32.7% | 250.0% |
| Free Cash Flow | $27M | -$4M | $9M | 860.8% | 211.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $75M |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | $61M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $23M |
| SG&A Expenses | $24M |
| Other Expenses | $26M |
| Operating Expenses | $50M |
| Cost & Expenses | $64M |
| OPERATING INCOME | $11M |
| Interest Income | $57M |
| Interest Expense | $12M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$49.0K |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $11M |
| EBITDA | $15M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $75M |
| Cost of Revenue | $14M |
| GROSS PROFIT | $61M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $1M |
| General & Administrative | $23M |
| SG&A Expenses | $24M |
| Other Expenses | $26M |
| Operating Expenses | $50M |
| Cost & Expenses | $64M |
| OPERATING INCOME | $11M |
| Interest Income | $57M |
| Interest Expense | $12M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $11M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $8M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$49.0K |
| NET INCOME | $8M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $8M |
| D&A | $4M |
| EBIT | $11M |
| EBITDA | $15M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $8M |
| Depreciation & Amortization | $4M |
| Stock-Based Compensation | $273.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $7M |
| Change in Working Capital | $9M |
| OPERATING CASH FLOW | $29M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$16M |
| Sales/Maturities of Investments | $33M |
| Other Investing Activities | -$61M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$46M |
| Net Debt Issuance | $4M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$5M |
| Other Financing Activities | -$17M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$17M |
| FREE CASH FLOW | $27M |
| Net Change in Cash | -$34M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $240M |
| Short-Term Investments | $682M |
| Net Receivables | $266M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.2B |
| PP&E (Net) | $95M |
| Goodwill | $164M |
| Intangible Assets | $91M |
| Long-Term Investments | $4.0B |
| Tax Assets | $10M |
| Other Non-Current Assets | $194M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4.5B |
| TOTAL ASSETS | $5.7B |
| Account Payables | $6M |
| Short-Term Debt | $145M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $4.1B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4.3B |
| Long-Term Debt | $746M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $90M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $836M |
| TOTAL LIABILITIES | $5.1B |
| Common Stock | $237.0K |
| Additional Paid-In Capital | $473M |
| Retained Earnings | $123M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$5M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $594M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $594M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5.7B |
| Total Debt | $892M |
| Net Debt | $651M |