| Metric | Q2 2017 | Q1 2017 | Q2 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $48M | $48M | $46M | -0.2% | 4.6% |
| Op. Income | $5M | $11M | $10M | -57.2% | -53.1% |
| Gross Margin | 88.3% | 87.6% | 89.6% | 0.7pp | -1.3pp |
| Net Margin | 7.4% | 17.8% | 14.9% | -10.4pp | -7.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.20 | $0.52 | $0.50 | -61.5% | -60.0% |
| Free Cash Flow | $2M | $46M | $22M | -94.9% | -89.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $48M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $42M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $804.0K |
| General & Administrative | $22M |
| SG&A Expenses | $23M |
| Other Expenses | $14M |
| Operating Expenses | $37M |
| Cost & Expenses | $43M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $35M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $48M |
| Cost of Revenue | $6M |
| GROSS PROFIT | $42M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $804.0K |
| General & Administrative | $22M |
| SG&A Expenses | $23M |
| Other Expenses | $14M |
| Operating Expenses | $37M |
| Cost & Expenses | $43M |
| OPERATING INCOME | $5M |
| Interest Income | $35M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $5M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $4M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $5M |
| EBITDA | $8M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $4M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $141.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | -$660.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $4M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | -$19M |
| Purchases of Investments | -$22M |
| Sales/Maturities of Investments | $47M |
| Other Investing Activities | -$40M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$35M |
| Net Debt Issuance | $87M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | $64M |
| NET CASH FROM FINANCING | $148M |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | $116M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $332M |
| Short-Term Investments | $386M |
| Net Receivables | $215M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $934M |
| PP&E (Net) | $77M |
| Goodwill | $97M |
| Intangible Assets | $89M |
| Long-Term Investments | $3.1B |
| Tax Assets | $23M |
| Other Non-Current Assets | $161M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.6B |
| TOTAL ASSETS | $4.5B |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $210M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $3.3B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $3.5B |
| Long-Term Debt | $416M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $78M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $494M |
| TOTAL LIABILITIES | $4.0B |
| Common Stock | $191.0K |
| Additional Paid-In Capital | $329M |
| Retained Earnings | $118M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $1M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $452M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $452M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.5B |
| Total Debt | $625M |
| Net Debt | $293M |