| Metric | Q2 2016 | Q1 2016 | Q2 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $46M | $40M | — | 13.7% | — |
| Op. Income | $10M | $8M | — | 32.7% | — |
| Gross Margin | 89.6% | 87.4% | — | 2.2pp | — |
| Net Margin | 14.9% | 12.8% | — | 2.1pp | — |
| EPS (Diluted) | $0.50 | $0.34 | — | 47.1% | — |
| Free Cash Flow | $22M | -$48M | — | 144.5% | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $46M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $41M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $649.0K |
| General & Administrative | $18M |
| SG&A Expenses | $18M |
| Other Expenses | $12M |
| Operating Expenses | $30M |
| Cost & Expenses | $35M |
| OPERATING INCOME | $10M |
| Interest Income | $32M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $10M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | -$1.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $10M |
| EBITDA | $14M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $46M |
| Cost of Revenue | $5M |
| GROSS PROFIT | $41M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $649.0K |
| General & Administrative | $18M |
| SG&A Expenses | $18M |
| Other Expenses | $12M |
| Operating Expenses | $30M |
| Cost & Expenses | $35M |
| OPERATING INCOME | $10M |
| Interest Income | $32M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $10M |
| Income Tax Expense | $4M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | -$1.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $10M |
| EBITDA | $14M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $7M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $106.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $601.0K |
| Change in Working Capital | $12M |
| OPERATING CASH FLOW | $23M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$21M |
| Sales/Maturities of Investments | $18M |
| Other Investing Activities | -$164M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$169M |
| Net Debt Issuance | $73M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$2M |
| Other Financing Activities | -$35M |
| NET CASH FROM FINANCING | $107M |
| FREE CASH FLOW | $22M |
| Net Change in Cash | -$39M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $123M |
| Short-Term Investments | $241M |
| Net Receivables | $188M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $552M |
| PP&E (Net) | $72M |
| Goodwill | $47M |
| Intangible Assets | $69M |
| Long-Term Investments | $2.2B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $94M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.5B |
| TOTAL ASSETS | $3.0B |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $140M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2.4B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2.5B |
| Long-Term Debt | $137M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $2M |
| Other Non-Current Liabilities | $70M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $209M |
| TOTAL LIABILITIES | $2.7B |
| Common Stock | $154.0K |
| Additional Paid-In Capital | $208M |
| Retained Earnings | $99M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $9M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $316M |
| Minority Interest | $47.0K |
| TOTAL EQUITY | $316M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.0B |
| Total Debt | $277M |
| Net Debt | $154M |