| Metric | Q1 2023 | Q4 2022 | Q1 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $111M | $119M | $78M | -7.5% | 42.0% |
| Op. Income | $29M | $44M | $27M | -34.7% | 4.7% |
| Gross Margin | 65.5% | 74.7% | 87.0% | -9.3pp | -21.6pp |
| Net Margin | 19.7% | 27.5% | 26.7% | -7.8pp | -7.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.86 | $1.30 | $0.92 | -33.8% | -6.5% |
| Free Cash Flow | $13M | $29M | $39M | -54.9% | -65.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $111M |
| Cost of Revenue | $38M |
| GROSS PROFIT | $72M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $703.0K |
| General & Administrative | $26M |
| SG&A Expenses | $26M |
| Other Expenses | $17M |
| Operating Expenses | $44M |
| Cost & Expenses | $82M |
| OPERATING INCOME | $29M |
| Interest Income | $96M |
| Interest Expense | $35M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $29M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $22M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $22M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $19M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $29M |
| EBITDA | $32M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $111M |
| Cost of Revenue | $38M |
| GROSS PROFIT | $72M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $703.0K |
| General & Administrative | $26M |
| SG&A Expenses | $26M |
| Other Expenses | $17M |
| Operating Expenses | $44M |
| Cost & Expenses | $82M |
| OPERATING INCOME | $29M |
| Interest Income | $96M |
| Interest Expense | $35M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $29M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $22M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $22M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $19M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $29M |
| EBITDA | $32M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $22M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $625.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$11M |
| OPERATING CASH FLOW | $16M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$148M |
| Sales/Maturities of Investments | $103M |
| Other Investing Activities | -$50M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$98M |
| Net Debt Issuance | $11M |
| Common Stock Repurchased | -$3M |
| Common Dividends Paid | -$7M |
| Other Financing Activities | $61M |
| NET CASH FROM FINANCING | $60M |
| FREE CASH FLOW | $13M |
| Net Change in Cash | -$22M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $136M |
| Short-Term Investments | $812M |
| Net Receivables | $531M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $1.5B |
| PP&E (Net) | $81M |
| Goodwill | $162M |
| Intangible Assets | $21M |
| Long-Term Investments | $5.9B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $321M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6.5B |
| TOTAL ASSETS | $7.9B |
| Account Payables | $66M |
| Short-Term Debt | $86M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $6.4B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $6.6B |
| Long-Term Debt | $527M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $50M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $577M |
| TOTAL LIABILITIES | $7.2B |
| Common Stock | $221.0K |
| Additional Paid-In Capital | $447M |
| Retained Earnings | $295M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$78M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $776M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $776M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $7.9B |
| Total Debt | $613M |
| Net Debt | $477M |