| Metric | FY 2016 | Prior Q | FY 2015 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $191M | — | $174M | — | 9.8% |
| Op. Income | $50M | — | $35M | — | 42.0% |
| Gross Margin | 88.7% | — | 86.2% | — | 2.5pp |
| Net Margin | 16.5% | — | 14.0% | — | 2.5pp |
| EPS (Diluted) | $2.17 | — | $1.63 | — | 33.1% |
| Free Cash Flow | $22M | — | $68M | — | -67.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $191M |
| Cost of Revenue | $22M |
| GROSS PROFIT | $170M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $68M |
| SG&A Expenses | $71M |
| Other Expenses | $49M |
| Operating Expenses | $119M |
| Cost & Expenses | $141M |
| OPERATING INCOME | $50M |
| Interest Income | $121M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $50M |
| Income Tax Expense | $19M |
| Net Income from Continuing Ops | $32M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $32M |
| Net Income Deductions | -$2.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $31M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $50M |
| EBITDA | $64M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $191M |
| Cost of Revenue | $22M |
| GROSS PROFIT | $170M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $68M |
| SG&A Expenses | $71M |
| Other Expenses | $49M |
| Operating Expenses | $119M |
| Cost & Expenses | $141M |
| OPERATING INCOME | $50M |
| Interest Income | $121M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $50M |
| Income Tax Expense | $19M |
| Net Income from Continuing Ops | $32M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $32M |
| Net Income Deductions | -$2.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $31M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $50M |
| EBITDA | $64M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $32M |
| Depreciation & Amortization | $13M |
| Stock-Based Compensation | $492.0K |
| Deferred Income Tax | $15M |
| Other Non-Cash Items | -$32M |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | $24M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | -$5M |
| Purchases of Investments | -$205M |
| Sales/Maturities of Investments | $202M |
| Other Investing Activities | -$348M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$359M |
| Net Debt Issuance | $214M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$10M |
| Other Financing Activities | $38M |
| NET CASH FROM FINANCING | $313M |
| FREE CASH FLOW | $22M |
| Net Change in Cash | -$22M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $190M |
| Short-Term Investments | $247M |
| Net Receivables | $206M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$861.0K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $641M |
| PP&E (Net) | $67M |
| Goodwill | $49M |
| Intangible Assets | $75M |
| Long-Term Investments | $2.3B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $119M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.6B |
| TOTAL ASSETS | $3.2B |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $132M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2.4B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2.5B |
| Long-Term Debt | $292M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $9M |
| Other Non-Current Liabilities | $73M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $374M |
| TOTAL LIABILITIES | $2.9B |
| Common Stock | $155.0K |
| Additional Paid-In Capital | $210M |
| Retained Earnings | $113M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$610.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $322M |
| Minority Interest | $38.0K |
| TOTAL EQUITY | $322M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.2B |
| Total Debt | $424M |
| Net Debt | $234M |