| Metric | FY 2015 | Prior Q | FY 2014 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $174M | — | $89M | — | 95.5% |
| Op. Income | $35M | — | $15M | — | 129.5% |
| Gross Margin | 86.2% | — | 90.3% | — | -4.1pp |
| Net Margin | 14.0% | — | 12.1% | — | 1.8pp |
| EPS (Diluted) | $1.63 | — | $0.21 | — | 676.2% |
| Free Cash Flow | $68M | — | $19M | — | 263.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $174M |
| Cost of Revenue | $24M |
| GROSS PROFIT | $150M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $65M |
| SG&A Expenses | $68M |
| Other Expenses | $47M |
| Operating Expenses | $115M |
| Cost & Expenses | $139M |
| OPERATING INCOME | $35M |
| Interest Income | $118M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $35M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $24M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $24M |
| Net Income Deductions | -$2.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $24M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $35M |
| EBITDA | $48M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $174M |
| Cost of Revenue | $24M |
| GROSS PROFIT | $150M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $3M |
| General & Administrative | $65M |
| SG&A Expenses | $68M |
| Other Expenses | $47M |
| Operating Expenses | $115M |
| Cost & Expenses | $139M |
| OPERATING INCOME | $35M |
| Interest Income | $118M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $35M |
| Income Tax Expense | $11M |
| Net Income from Continuing Ops | $24M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $24M |
| Net Income Deductions | -$2.0K |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $24M |
| D&A | $13M |
| EBIT | $35M |
| EBITDA | $48M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $24M |
| Depreciation & Amortization | $13M |
| Stock-Based Compensation | $413.0K |
| Deferred Income Tax | $6M |
| Other Non-Cash Items | $37M |
| Change in Working Capital | -$8M |
| OPERATING CASH FLOW | $74M |
| Capital Expenditure | -$6M |
| Acquisitions (Net) | -$20M |
| Purchases of Investments | -$90M |
| Sales/Maturities of Investments | $109M |
| Other Investing Activities | -$222M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$230M |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$8M |
| Other Financing Activities | $217M |
| NET CASH FROM FINANCING | $209M |
| FREE CASH FLOW | $68M |
| Net Change in Cash | $53M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $212M |
| Short-Term Investments | $237M |
| Net Receivables | $161M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $611M |
| PP&E (Net) | $73M |
| Goodwill | $47M |
| Intangible Assets | $74M |
| Long-Term Investments | $2.0B |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | $72M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.3B |
| TOTAL ASSETS | $2.9B |
| Account Payables | $979.0K |
| Short-Term Debt | $108M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $2.4B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $2.5B |
| Long-Term Debt | $102M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $73M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $175M |
| TOTAL LIABILITIES | $2.7B |
| Common Stock | $118.0K |
| Additional Paid-In Capital | $136M |
| Retained Earnings | $91M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $6M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $233M |
| Minority Interest | $176.0K |
| TOTAL EQUITY | $233M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.9B |
| Total Debt | $210M |
| Net Debt | -$2M |