| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $2M | $2M | $980.0K | 41.0% | 132.1% |
| Op. Income | -$3M | -$13M | -$3M | 80.4% | 19.2% |
| Gross Margin | 48.6% | 30.4% | 52.6% | 18.2pp | -4.0pp |
| Net Margin | -172.4% | -1042.8% | -296.6% | 870.4pp | 124.2pp |
| EPS (Diluted) | $-13.20 | $-74.80 | $-9.60 | 82.4% | -37.5% |
| Free Cash Flow | -$79.0K | -$3M | -$955.0K | 97.5% | 91.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $2M |
| Cost of Revenue | $1M |
| GROSS PROFIT | $1M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $507.0K |
| Operating Expenses | $4M |
| Cost & Expenses | $5M |
| OPERATING INCOME | -$3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4.0K |
| Other Income/Expenses | -$1M |
| INCOME BEFORE TAX | -$4M |
| Income Tax Expense | $31.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$4M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$4M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$4M |
| D&A | $273.0K |
| EBIT | -$4M |
| EBITDA | -$4M |
| EPS | -$13 |
| EPS Diluted | -$13 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$4M |
| Depreciation & Amortization | $273.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $29.0K |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $3M |
| OPERATING CASH FLOW | $492.0K |
| Capital Expenditure | -$571.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$571.0K |
| Net Debt Issuance | -$585.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$585.0K |
| FREE CASH FLOW | -$79.0K |
| Net Change in Cash | -$664.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $491.0K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $770.0K |
| Inventory | $6M |
| Other Current Assets | $1M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $9M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $6M |
| TOTAL ASSETS | $14M |
| Account Payables | $4M |
| Short-Term Debt | $612.0K |
| Deferred Revenue | $916.0K |
| Other Current Liabilities | $96.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $11M |
| Long-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue NC | $238.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $47.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $20.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $2M |
| TOTAL LIABILITIES | $13M |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $38M |
| Retained Earnings | -$37M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $1M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $1M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $14M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | $2M |