| Metric | FY 2023 | Prior Q | FY 2022 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $5M | — | $7M | — | -25.3% |
| Op. Income | -$21M | — | -$12M | — | -78.7% |
| Gross Margin | 57.7% | — | 31.7% | — | 26.0pp |
| Net Margin | -410.1% | — | -182.9% | — | -227.2pp |
| EPS (Diluted) | $-142.40 | — | $-44.40 | — | -220.7% |
| Free Cash Flow | -$6M | — | -$5M | — | -27.7% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $5M |
| Cost of Revenue | $2M |
| GROSS PROFIT | $3M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $22M |
| SG&A Expenses | $22M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $25M |
| Cost & Expenses | $27M |
| OPERATING INCOME | -$21M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $94.0K |
| Other Income/Expenses | -$583.0K |
| INCOME BEFORE TAX | -$22M |
| Income Tax Expense | $208.0K |
| Net Income from Continuing Ops | -$22M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$22M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$22M |
| D&A | $872.0K |
| EBIT | -$22M |
| EBITDA | -$21M |
| EPS | -$142 |
| EPS Diluted | -$142 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$22M |
| Depreciation & Amortization | $872.0K |
| Stock-Based Compensation | $14M |
| Deferred Income Tax | -$72.0K |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | -$2M |
| OPERATING CASH FLOW | -$5M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $30.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $3M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $7M |
| FREE CASH FLOW | -$6M |
| Net Change in Cash | $501.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $1M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $7M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $13M |
| PP&E (Net) | $3M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $646.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4M |
| TOTAL ASSETS | $16M |
| Account Payables | $3M |
| Short-Term Debt | $1M |
| Deferred Revenue | $2M |
| Other Current Liabilities | $114.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $11M |
| Long-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue NC | $121.0K |
| Deferred Tax Liabilities | $18.0K |
| Other Non-Current Liabilities | $49.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $6M |
| TOTAL LIABILITIES | $17M |
| Common Stock | $1.0K |
| Additional Paid-In Capital | $33M |
| Retained Earnings | -$33M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$268.0K |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | -$268.0K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $16M |
| Total Debt | $7M |
| Net Debt | $6M |