| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $790.5K | $964.3K | $0 | -18.0% | — |
| Op. Income | -$5M | -$10M | -$11M | 46.2% | 51.7% |
| Gross Margin | -269.9% | 13.5% | — | -283.4pp | — |
| Net Margin | -1169.4% | -1027.7% | — | -141.7pp | — |
| EPS (Diluted) | $-1.11 | $-1.19 | $-1.30 | 6.7% | 14.6% |
| Free Cash Flow | -$3M | -$15M | -$7M | 79.1% | 57.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $790.5K |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | -$2M |
| R&D Expenses | $3M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | -$3M |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $6M |
| OPERATING INCOME | -$5M |
| Interest Income | $35.8K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $35.8K |
| INCOME BEFORE TAX | -$5M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$5M |
| Net Income from Discontinued Ops | -$4M |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$9M |
| Net Income Deductions | -$1 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$5M |
| D&A | $579.8K |
| EBIT | -$5M |
| EBITDA | -$5M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$9M |
| Depreciation & Amortization | $839.0K |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $6M |
| OPERATING CASH FLOW | -$794.7K |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $63.6K |
| FREE CASH FLOW | -$3M |
| Net Change in Cash | -$3M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $26M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $627.6K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $29M |
| PP&E (Net) | $23M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $23M |
| TOTAL ASSETS | $52M |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $8M |
| Other Current Liabilities | $2M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $13M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $11M |
| TOTAL LIABILITIES | $24M |
| Common Stock | $83.6K |
| Additional Paid-In Capital | $445M |
| Retained Earnings | -$417M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $28M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $28M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $52M |
| Total Debt | $12M |
| Net Debt | -$14M |