| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $964.3K | $1M | $0 | -22.3% | — |
| Op. Income | -$10M | -$10M | -$9M | -0.3% | -11.5% |
| Gross Margin | 13.5% | 33.9% | — | -20.5pp | — |
| Net Margin | -1027.7% | -786.3% | — | -241.4pp | — |
| EPS (Diluted) | $-1.19 | $-1.17 | $-1.60 | -1.7% | 25.6% |
| Free Cash Flow | -$15M | -$5M | -$9M | -181.8% | -55.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $964.3K |
| Cost of Revenue | $834.2K |
| GROSS PROFIT | $130.1K |
| R&D Expenses | $7M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $11M |
| OPERATING INCOME | -$10M |
| Interest Income | $3.1K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$115.8K |
| INCOME BEFORE TAX | -$10M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$10M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$10M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$10M |
| D&A | $834.2K |
| EBIT | -$10M |
| EBITDA | -$9M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$10M |
| Depreciation & Amortization | $834.2K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $0 |
| Change in Working Capital | -$5M |
| OPERATING CASH FLOW | -$12M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$2M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | -$15M |
| Net Change in Cash | -$15M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $29M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $2.2K |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $181.9K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $31M |
| PP&E (Net) | $24M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $24M |
| TOTAL ASSETS | $55M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $181.9K |
| Other Current Liabilities | $746.7K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $8M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $11M |
| TOTAL LIABILITIES | $19M |
| Common Stock | $83.5K |
| Additional Paid-In Capital | $444M |
| Retained Earnings | -$408M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $36M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $36M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $55M |
| Total Debt | $12M |
| Net Debt | -$17M |