| Metric | Q2 2017 | Q1 2017 | Q2 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$17M | -$17M | -$12M | -4.0% | -42.9% |
| EPS (Diluted) | $-5501.10 | $-5301.06 | $-9801.96 | -3.8% | 43.9% |
| Free Cash Flow | -$7M | -$7M | -$7M | -4.0% | 2.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $14M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $18M |
| OPERATING INCOME | -$17M |
| Interest Income | $129.9K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$547.5K |
| INCOME BEFORE TAX | -$18M |
| Income Tax Expense | -$3M |
| Net Income from Continuing Ops | -$15M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$15M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$15M |
| D&A | $11.4K |
| EBIT | -$17M |
| EBITDA | -$17M |
| EPS | -$5.5K |
| EPS Diluted | -$5.5K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$15M |
| Depreciation & Amortization | $11.4K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $7M |
| Change in Working Capital | -$491.3K |
| OPERATING CASH FLOW | -$7M |
| Capital Expenditure | -$7.7K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $9M |
| NET CASH FROM FINANCING | $9M |
| FREE CASH FLOW | -$7M |
| Net Change in Cash | -$978.3K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $52M |
| Short-Term Investments | $5M |
| Net Receivables | $1M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $4M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $64M |
| PP&E (Net) | $168.3K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $26M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $26M |
| TOTAL ASSETS | $90M |
| Account Payables | $12M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $4M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $12M |
| Long-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $2M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $4M |
| TOTAL LIABILITIES | $16M |
| Common Stock | $211.8K |
| Additional Paid-In Capital | $117M |
| Retained Earnings | -$56M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $13M |
| Other Equity | $39M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $74M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $74M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $90M |
| Total Debt | $2M |
| Net Debt | -$50M |