| Metric | Q1 2017 | Q4 2016 | Q1 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Op. Income | -$17M | -$11M | -$13M | -48.0% | -26.9% |
| EPS (Diluted) | $-5301.06 | $-3250.65 | $-10652.13 | -63.1% | 50.2% |
| Free Cash Flow | -$7M | -$12M | -$8M | 44.2% | 13.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $0 |
| Cost of Revenue | $0 |
| GROSS PROFIT | $0 |
| R&D Expenses | $13M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $3M |
| SG&A Expenses | $3M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $17M |
| Cost & Expenses | $17M |
| OPERATING INCOME | -$17M |
| Interest Income | $124.9K |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | -$526.7K |
| INCOME BEFORE TAX | -$17M |
| Income Tax Expense | -$3M |
| Net Income from Continuing Ops | -$14M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$14M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$14M |
| D&A | $10.9K |
| EBIT | -$17M |
| EBITDA | -$17M |
| EPS | -$5.3K |
| EPS Diluted | -$5.3K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$14M |
| Depreciation & Amortization | $10.9K |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $6M |
| Change in Working Capital | -$472.6K |
| OPERATING CASH FLOW | -$7M |
| Capital Expenditure | -$7.4K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$3M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$3M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $9M |
| NET CASH FROM FINANCING | $9M |
| FREE CASH FLOW | -$7M |
| Net Change in Cash | -$941.1K |