| Metric | Q3 2017 | Q2 2017 | Q3 2016 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $19M | $17M | $19M | 6.8% | -4.1% |
| Op. Income | $2M | $2M | $3M | 11.2% | -29.1% |
| Gross Margin | 86.5% | 87.4% | 90.2% | -0.9pp | -3.7pp |
| Net Margin | 7.5% | 7.1% | 10.0% | 0.4pp | -2.5pp |
| EPS (Diluted) | $0.26 | $0.20 | $0.35 | 30.0% | -25.7% |
| Free Cash Flow | $7M | -$5M | $12M | 244.5% | -45.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $19M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $16M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $597.0K |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $14M |
| Cost & Expenses | $17M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $9M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $716.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $590.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $19M |
| Cost of Revenue | $3M |
| GROSS PROFIT | $16M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $597.0K |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $14M |
| Cost & Expenses | $17M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $9M |
| Interest Expense | $2M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $716.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $1M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $1M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $1M |
| D&A | $590.0K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $1M |
| Depreciation & Amortization | $590.0K |
| Stock-Based Compensation | $20.0K |
| Deferred Income Tax | $295.0K |
| Other Non-Cash Items | $5M |
| Change in Working Capital | -$20.0K |
| OPERATING CASH FLOW | $7M |
| Capital Expenditure | -$755.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$1M |
| Sales/Maturities of Investments | $907.0K |
| Other Investing Activities | -$28M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$29M |
| Net Debt Issuance | -$38M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $58M |
| NET CASH FROM FINANCING | $20M |
| FREE CASH FLOW | $7M |
| Net Change in Cash | -$822.0K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $8M |
| Short-Term Investments | $37M |
| Net Receivables | $3M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $48M |
| PP&E (Net) | $9M |
| Goodwill | $899.0K |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $715M |
| Tax Assets | $1M |
| Other Non-Current Assets | $25M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $755M |
| TOTAL ASSETS | $804M |
| Account Payables | $379.0K |
| Short-Term Debt | $90M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $618M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $708M |
| Long-Term Debt | $16M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $8M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $24M |
| TOTAL LIABILITIES | $732M |
| Common Stock | $4M |
| Additional Paid-In Capital | $40M |
| Retained Earnings | $16M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$34.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $72M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $72M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $804M |
| Total Debt | $106M |
| Net Debt | $97M |