| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $48M | $45M | $43M | 5.6% | 11.1% |
| Op. Income | $4M | $4M | $6M | 23.6% | -25.6% |
| Gross Margin | 49.1% | 48.1% | 59.4% | 1.0pp | -10.3pp |
| Net Margin | 7.0% | 5.9% | 10.8% | 1.1pp | -3.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.30 | $0.24 | $0.41 | 25.0% | -26.8% |
| Free Cash Flow | -$19M | -$4M | -$462.0K | -432.7% | -4069.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $48M |
| Cost of Revenue | $24M |
| GROSS PROFIT | $23M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $989.0K |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $19M |
| Cost & Expenses | $43M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $38M |
| Interest Expense | $22M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | -$82.0K |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $48M |
| Cost of Revenue | $24M |
| GROSS PROFIT | $23M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $989.0K |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $12M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $19M |
| Cost & Expenses | $43M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $38M |
| Interest Expense | $22M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | -$82.0K |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $4M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | -$82.0K |
| Stock-Based Compensation | $111.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$23M |
| Change in Working Capital | -$52.0K |
| OPERATING CASH FLOW | -$19M |
| Capital Expenditure | -$54.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$12M |
| Sales/Maturities of Investments | $3M |
| Other Investing Activities | -$26M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$35M |
| Net Debt Issuance | $41M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$1M |
| Other Financing Activities | $15M |
| NET CASH FROM FINANCING | $55M |
| FREE CASH FLOW | -$19M |
| Net Change in Cash | $1M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $24M |
| Short-Term Investments | $159M |
| Net Receivables | $105M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $288M |
| PP&E (Net) | $13M |
| Goodwill | $899.0K |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $2.0B |
| Tax Assets | $4M |
| Other Non-Current Assets | $79M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.1B |
| TOTAL ASSETS | $2.4B |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.9B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.9B |
| Long-Term Debt | $237M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $29M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $266M |
| TOTAL LIABILITIES | $2.2B |
| Common Stock | $13M |
| Additional Paid-In Capital | $81M |
| Retained Earnings | $104M |
| Treasury Stock | -$26M |
| Accum. Other Comp. Income | -$9M |
| Other Equity | -$1M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $162M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $162M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.4B |
| Total Debt | $237M |
| Net Debt | $213M |