| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $45M | $44M | $38M | 1.7% | 20.3% |
| Op. Income | $4M | $726.0K | $5M | 389.4% | -30.7% |
| Gross Margin | 48.1% | 45.9% | 61.0% | 2.1pp | -12.9pp |
| Net Margin | 5.9% | 1.3% | 10.7% | 4.6pp | -4.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.24 | $0.05 | $0.34 | 370.6% | -29.4% |
| Free Cash Flow | -$4M | $7M | -$12M | -150.8% | 69.1% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $45M |
| Cost of Revenue | $23M |
| GROSS PROFIT | $22M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $748.0K |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $42M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $37M |
| Interest Expense | $21M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $877.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $45M |
| Cost of Revenue | $23M |
| GROSS PROFIT | $22M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $748.0K |
| General & Administrative | $11M |
| SG&A Expenses | $11M |
| Other Expenses | $7M |
| Operating Expenses | $18M |
| Cost & Expenses | $42M |
| OPERATING INCOME | $4M |
| Interest Income | $37M |
| Interest Expense | $21M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $877.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $4M |
| EBITDA | $6M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $142.0K |
| Deferred Income Tax | -$251.0K |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | -$4M |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$9M |
| Sales/Maturities of Investments | $4M |
| Other Investing Activities | -$72M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$79M |
| Net Debt Issuance | -$29M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$1M |
| Other Financing Activities | $77M |
| NET CASH FROM FINANCING | $47M |
| FREE CASH FLOW | -$4M |
| Net Change in Cash | -$34M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $23M |
| Short-Term Investments | $151M |
| Net Receivables | $115M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $289M |
| PP&E (Net) | $13M |
| Goodwill | $899.0K |
| Intangible Assets | $3M |
| Long-Term Investments | $1.9B |
| Tax Assets | $4M |
| Other Non-Current Assets | $88M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $2.0B |
| TOTAL ASSETS | $2.3B |
| Account Payables | $8M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $1.9B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.9B |
| Long-Term Debt | $196M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $28M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $224M |
| TOTAL LIABILITIES | $2.1B |
| Common Stock | $13M |
| Additional Paid-In Capital | $80M |
| Retained Earnings | $102M |
| Treasury Stock | -$26M |
| Accum. Other Comp. Income | -$9M |
| Other Equity | -$1M |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $160M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $160M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $2.3B |
| Total Debt | $196M |
| Net Debt | $173M |