| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $78M | $76M | $68M | 3.2% | 15.1% |
| Op. Income | $15M | $14M | $12M | 4.2% | 29.2% |
| Gross Margin | 56.4% | 55.2% | 58.9% | 1.2pp | -2.5pp |
| Net Margin | 15.7% | 15.5% | 13.6% | 0.2pp | 2.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.74 | $0.71 | $0.56 | 4.2% | 32.1% |
| Free Cash Flow | $17M | $18M | $12M | -5.1% | 36.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $78M |
| Cost of Revenue | $34M |
| GROSS PROFIT | $44M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $17M |
| Other Expenses | $12M |
| Operating Expenses | $29M |
| Cost & Expenses | $64M |
| OPERATING INCOME | $15M |
| Interest Income | $74M |
| Interest Expense | $34M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $15M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $15M |
| EBITDA | $17M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $78M |
| Cost of Revenue | $34M |
| GROSS PROFIT | $44M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $17M |
| Other Expenses | $12M |
| Operating Expenses | $29M |
| Cost & Expenses | $64M |
| OPERATING INCOME | $15M |
| Interest Income | $74M |
| Interest Expense | $34M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $15M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $15M |
| EBITDA | $17M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $12M |
| Depreciation & Amortization | $711.0K |
| Stock-Based Compensation | $235.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $2M |
| Change in Working Capital | $1M |
| OPERATING CASH FLOW | $17M |
| Capital Expenditure | -$18.0K |
| Acquisitions (Net) | -$3M |
| Purchases of Investments | -$47M |
| Sales/Maturities of Investments | $16M |
| Other Investing Activities | -$64M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$99M |
| Net Debt Issuance | -$86M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | $210M |
| NET CASH FROM FINANCING | $121M |
| FREE CASH FLOW | $17M |
| Net Change in Cash | $39M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $77M |
| Short-Term Investments | $256M |
| Net Receivables | $27M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $360M |
| PP&E (Net) | $44M |
| Goodwill | $128M |
| Intangible Assets | $7M |
| Long-Term Investments | $4.8B |
| Tax Assets | $23M |
| Other Non-Current Assets | $175M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5.2B |
| TOTAL ASSETS | $5.5B |
| Account Payables | $19M |
| Short-Term Debt | $114M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $4.7B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4.8B |
| Long-Term Debt | $67M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $37M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $114M |
| TOTAL LIABILITIES | $5.0B |
| Common Stock | $17M |
| Additional Paid-In Capital | $407M |
| Retained Earnings | $172M |
| Treasury Stock | -$10M |
| Accum. Other Comp. Income | -$13M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $573M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $573M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5.5B |
| Total Debt | $191M |
| Net Debt | $115M |