| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $76M | $73M | $61M | 3.4% | 23.8% |
| Op. Income | $14M | $15M | $5M | -3.0% | 186.6% |
| Gross Margin | 55.2% | 58.1% | 64.7% | -2.9pp | -9.5pp |
| Net Margin | 15.5% | 16.5% | 7.9% | -1.0pp | 7.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.71 | $0.73 | $0.29 | -2.7% | 144.8% |
| Free Cash Flow | $18M | $12M | $10M | 47.1% | 70.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $76M |
| Cost of Revenue | $34M |
| GROSS PROFIT | $42M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $17M |
| Other Expenses | $11M |
| Operating Expenses | $28M |
| Cost & Expenses | $62M |
| OPERATING INCOME | $14M |
| Interest Income | $71M |
| Interest Expense | $32M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $14M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $14M |
| EBITDA | $16M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $76M |
| Cost of Revenue | $34M |
| GROSS PROFIT | $42M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $17M |
| SG&A Expenses | $17M |
| Other Expenses | $11M |
| Operating Expenses | $28M |
| Cost & Expenses | $62M |
| OPERATING INCOME | $14M |
| Interest Income | $71M |
| Interest Expense | $32M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $14M |
| Income Tax Expense | $2M |
| Net Income from Continuing Ops | $12M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $12M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $12M |
| D&A | $2M |
| EBIT | $14M |
| EBITDA | $16M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $12M |
| Depreciation & Amortization | $2M |
| Stock-Based Compensation | $306.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$2M |
| Change in Working Capital | $6M |
| OPERATING CASH FLOW | $18M |
| Capital Expenditure | -$295.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $572.0K |
| Sales/Maturities of Investments | $13M |
| Other Investing Activities | -$36M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$23M |
| Net Debt Issuance | -$72M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | $118M |
| NET CASH FROM FINANCING | $43M |
| FREE CASH FLOW | $18M |
| Net Change in Cash | $38M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $63M |
| Short-Term Investments | $208M |
| Net Receivables | $27M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $298M |
| PP&E (Net) | $45M |
| Goodwill | $127M |
| Intangible Assets | $6M |
| Long-Term Investments | $4.7B |
| Tax Assets | $25M |
| Other Non-Current Assets | $160M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $5.1B |
| TOTAL ASSETS | $5.4B |
| Account Payables | $18M |
| Short-Term Debt | $200M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $4.5B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4.7B |
| Long-Term Debt | $67M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $39M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $117M |
| TOTAL LIABILITIES | $4.8B |
| Common Stock | $17M |
| Additional Paid-In Capital | $407M |
| Retained Earnings | $163M |
| Treasury Stock | -$10M |
| Accum. Other Comp. Income | -$17M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $560M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $560M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $5.4B |
| Total Debt | $278M |
| Net Debt | $216M |