| Metric | Q1 2022 | Q4 2021 | Q1 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $43M | $38M | $34M | 13.5% | 27.0% |
| Op. Income | $14M | $590.0K | $11M | 2259.2% | 21.3% |
| Gross Margin | 91.3% | 90.3% | 85.7% | 1.1pp | 5.7pp |
| Net Margin | 26.5% | 1.6% | 27.6% | 24.9pp | -1.1pp |
| EPS (Diluted) | $0.71 | $0.05 | $1.10 | 1232.1% | -35.5% |
| Free Cash Flow | $10M | $24M | $13M | -60.2% | -24.4% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $43M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $39M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $16M |
| Other Expenses | $9M |
| Operating Expenses | $25M |
| Cost & Expenses | $29M |
| OPERATING INCOME | $14M |
| Interest Income | $38M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $14M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $14M |
| EBITDA | $15M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $43M |
| Cost of Revenue | $4M |
| GROSS PROFIT | $39M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $16M |
| SG&A Expenses | $16M |
| Other Expenses | $9M |
| Operating Expenses | $25M |
| Cost & Expenses | $29M |
| OPERATING INCOME | $14M |
| Interest Income | $38M |
| Interest Expense | $3M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $14M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $11M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $11M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $11M |
| D&A | $1M |
| EBIT | $14M |
| EBITDA | $15M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $11M |
| Depreciation & Amortization | $1M |
| Stock-Based Compensation | $168.0K |
| Deferred Income Tax | $321.0K |
| Other Non-Cash Items | $6M |
| Change in Working Capital | -$8M |
| OPERATING CASH FLOW | $11M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$135M |
| Sales/Maturities of Investments | $7M |
| Other Investing Activities | -$16M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$144M |
| Net Debt Issuance | -$7M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$3M |
| Other Financing Activities | -$12M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$22M |
| FREE CASH FLOW | $10M |
| Net Change in Cash | -$155M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $58M |
| Short-Term Investments | $146M |
| Net Receivables | $12M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $215M |
| PP&E (Net) | $45M |
| Goodwill | $114M |
| Intangible Assets | $8M |
| Long-Term Investments | $3.5B |
| Tax Assets | $12M |
| Other Non-Current Assets | $792M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4.5B |
| TOTAL ASSETS | $4.7B |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $72.0K |
| Other Current Liabilities | $4.0B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4.0B |
| Long-Term Debt | $145M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $22M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $182M |
| TOTAL LIABILITIES | $4.2B |
| Common Stock | $16M |
| Additional Paid-In Capital | $386M |
| Retained Earnings | $99M |
| Treasury Stock | -$2M |
| Accum. Other Comp. Income | -$5M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $494M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $494M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.7B |
| Total Debt | $160M |
| Net Debt | $102M |