| Metric | FY 2021 | Prior Q | FY 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $144M | — | $123M | — | 17.2% |
| Op. Income | $36M | — | $31M | — | 15.0% |
| Gross Margin | 87.7% | — | 80.5% | — | 7.2pp |
| Net Margin | 20.4% | — | 21.4% | — | -1.0pp |
| EPS (Diluted) | $2.71 | — | $3.10 | — | -12.6% |
| Free Cash Flow | $62M | — | $10M | — | 500.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $144M |
| Cost of Revenue | $18M |
| GROSS PROFIT | $126M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $44M |
| SG&A Expenses | $44M |
| Other Expenses | $46M |
| Operating Expenses | $90M |
| Cost & Expenses | $108M |
| OPERATING INCOME | $36M |
| Interest Income | $123M |
| Interest Expense | $15M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $36M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $29M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $29M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $29M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $36M |
| EBITDA | $41M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $144M |
| Cost of Revenue | $18M |
| GROSS PROFIT | $126M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $44M |
| SG&A Expenses | $44M |
| Other Expenses | $46M |
| Operating Expenses | $90M |
| Cost & Expenses | $108M |
| OPERATING INCOME | $36M |
| Interest Income | $123M |
| Interest Expense | $15M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $36M |
| Income Tax Expense | $7M |
| Net Income from Continuing Ops | $29M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $29M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $29M |
| D&A | $5M |
| EBIT | $36M |
| EBITDA | $41M |
| EPS | $3 |
| EPS Diluted | $3 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $29M |
| Depreciation & Amortization | $5M |
| Stock-Based Compensation | $696.0K |
| Deferred Income Tax | $484.0K |
| Other Non-Cash Items | $19M |
| Change in Working Capital | $12M |
| OPERATING CASH FLOW | $66M |
| Capital Expenditure | -$3M |
| Acquisitions (Net) | $315M |
| Purchases of Investments | -$309M |
| Sales/Maturities of Investments | $50M |
| Other Investing Activities | $116M |
| NET CASH FROM INVESTING | $169M |
| Net Debt Issuance | -$133M |
| Common Stock Repurchased | -$128.0K |
| Common Dividends Paid | -$9M |
| Other Financing Activities | $446M |
| NET CASH FROM FINANCING | $375M |
| FREE CASH FLOW | $62M |
| Net Change in Cash | $610M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $187M |
| Short-Term Investments | $63M |
| Net Receivables | $11M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $262M |
| PP&E (Net) | $45M |
| Goodwill | $114M |
| Intangible Assets | $9M |
| Long-Term Investments | $3.4B |
| Tax Assets | $11M |
| Other Non-Current Assets | $814M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $4.4B |
| TOTAL ASSETS | $4.7B |
| Account Payables | $2M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $4.0B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $4.0B |
| Long-Term Debt | $152M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $29M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $196M |
| TOTAL LIABILITIES | $4.2B |
| Common Stock | $16M |
| Additional Paid-In Capital | $385M |
| Retained Earnings | $91M |
| Treasury Stock | -$2M |
| Accum. Other Comp. Income | $158.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $490M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $490M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $4.7B |
| Total Debt | $167M |
| Net Debt | -$20M |