| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $163.2K | $214.1K | $141.2K | -23.8% | 15.5% |
| Op. Income | -$2M | -$2M | -$2M | 8.4% | 5.4% |
| Gross Margin | 42.8% | 68.8% | 61.7% | -26.1pp | -18.9pp |
| Net Margin | -1465.4% | -1105.9% | -1617.2% | -359.5pp | 151.8pp |
| EPS (Diluted) | $-1.37 | $-1.50 | $-2.05 | 8.4% | 33.0% |
| Free Cash Flow | -$2M | -$991.1K | -$2M | -59.1% | 11.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $163.2K |
| Cost of Revenue | $93.4K |
| GROSS PROFIT | $69.8K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $229.2K |
| General & Administrative | $2M |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $40.0K |
| Operating Expenses | $2M |
| Cost & Expenses | $2M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $222.7K |
| Other Income/Expenses | -$222.7K |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $32.5K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$1 |
| EPS Diluted | -$1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $3.2K |
| Stock-Based Compensation | $51.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | -$289.6K |
| OPERATING CASH FLOW | -$2M |
| Capital Expenditure | -$4 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $65.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $65.0K |
| Net Debt Issuance | $100.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$2M |
| Net Change in Cash | $474.9K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $490.2K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $14.0K |
| Other Current Assets | $13.3K |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $517.6K |
| PP&E (Net) | $213.1K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $15M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$102.9K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $15M |
| TOTAL ASSETS | $15M |
| Account Payables | $718.6K |
| Short-Term Debt | $187.5K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $400.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $1 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $30.1K |
| TOTAL LIABILITIES | $1M |
| Common Stock | $2.9K |
| Additional Paid-In Capital | $30M |
| Retained Earnings | -$16M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$486.7K |
| Other Equity | -$2 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $14M |
| Minority Interest | -$376 |
| TOTAL EQUITY | $14M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $15M |
| Total Debt | $285.0K |
| Net Debt | -$205.2K |