| Metric | Q1 2024 | Q4 2023 | Q1 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $214.1K | $244.4K | $100.7K | -12.4% | 112.6% |
| Op. Income | -$2M | -$3M | -$3M | 7.8% | 7.5% |
| Gross Margin | 68.8% | 58.3% | 56.8% | 10.5pp | 12.1pp |
| Net Margin | -1105.9% | -1050.9% | -2542.5% | -55.0pp | 1436.7pp |
| EPS (Diluted) | $-1.50 | $-1.98 | $-3.41 | 24.2% | 56.0% |
| Free Cash Flow | -$991.1K | -$2M | -$2M | 41.6% | 45.3% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $214.1K |
| Cost of Revenue | $66.7K |
| GROSS PROFIT | $147.4K |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $852.4K |
| General & Administrative | $772.0K |
| SG&A Expenses | $2M |
| Other Expenses | $890.7K |
| Operating Expenses | $3M |
| Cost & Expenses | $3M |
| OPERATING INCOME | -$2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | -$2M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$2M |
| D&A | $6.2K |
| EBIT | -$2M |
| EBITDA | -$2M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$2M |
| Depreciation & Amortization | $6.2K |
| Stock-Based Compensation | $38.0K |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $420.5K |
| Change in Working Capital | $915.8K |
| OPERATING CASH FLOW | -$991.1K |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $87.5K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $267.5K |
| FREE CASH FLOW | -$991.1K |
| Net Change in Cash | -$723.7K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $15.3K |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $14.5K |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $89.8K |
| PP&E (Net) | $194.7K |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $16.9K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $211.6K |
| TOTAL ASSETS | $301.4K |
| Account Payables | $1M |
| Short-Term Debt | $87.5K |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $47.7K |
| TOTAL LIABILITIES | $1M |
| Common Stock | $2.4K |
| Additional Paid-In Capital | $13M |
| Retained Earnings | -$14M |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$70 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | -$958.4K |
| Minority Interest | -$36 |
| TOTAL EQUITY | -$958.5K |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $301.4K |
| Total Debt | $200.8K |
| Net Debt | $185.5K |