| Metric | Q4 2022 | Q3 2022 | Q4 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $73M | $42M | $14M | 75.2% | 416.7% |
| Op. Income | $12M | -$25M | -$58M | 148.0% | 120.6% |
| Gross Margin | 35.1% | 92.5% | -301.5% | -57.4pp | 336.6pp |
| Net Margin | 17.5% | -59.5% | -410.1% | 77.0pp | 427.6pp |
| EPS (Diluted) | $0.21 | $-0.40 | $-0.95 | 152.5% | 122.1% |
| Free Cash Flow | $29M | -$10M | -$56M | 382.9% | 151.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $73M |
| Cost of Revenue | $47M |
| GROSS PROFIT | $26M |
| R&D Expenses | $46M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | -$32M |
| Operating Expenses | $14M |
| Cost & Expenses | $61M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $819.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $15M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $73M |
| Cost of Revenue | $47M |
| GROSS PROFIT | $26M |
| R&D Expenses | $46M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | -$32M |
| Operating Expenses | $14M |
| Cost & Expenses | $61M |
| OPERATING INCOME | $12M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $819.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $13M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | $13M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $13M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $13M |
| D&A | $3M |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $15M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $13M |
| Depreciation & Amortization | $3M |
| Stock-Based Compensation | $5M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$337.0K |
| Change in Working Capital | $9M |
| OPERATING CASH FLOW | $29M |
| Capital Expenditure | -$393.0K |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$45M |
| Sales/Maturities of Investments | $40M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$6M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $274.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $1M |
| FREE CASH FLOW | $29M |
| Net Change in Cash | $25M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $109M |
| Short-Term Investments | $45M |
| Net Receivables | $56M |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $10M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $222M |
| PP&E (Net) | $57M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $9M |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $67M |
| TOTAL ASSETS | $290M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue | $10M |
| Other Current Liabilities | $29M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $49M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $59M |
| Deferred Tax Liabilities | $9M |
| Other Non-Current Liabilities | $258.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $99M |
| TOTAL LIABILITIES | $147M |
| Common Stock | $617.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.2B |
| Retained Earnings | -$1.1B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$5.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $142M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $142M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $290M |
| Total Debt | $35M |
| Net Debt | -$74M |