| Metric | FY 2022 | Prior Q | FY 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $150M | — | $76M | — | 98.3% |
| Op. Income | -$121M | — | -$203M | — | 40.1% |
| Gross Margin | 95.1% | — | 96.5% | — | -1.4pp |
| Net Margin | -79.8% | — | -267.2% | — | 187.4pp |
| EPS (Diluted) | $-1.95 | — | $-3.18 | — | 38.7% |
| Free Cash Flow | -$91M | — | -$150M | — | 39.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $150M |
| Cost of Revenue | $7M |
| GROSS PROFIT | $143M |
| R&D Expenses | $207M |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $59M |
| Other Expenses | -$2M |
| Operating Expenses | $264M |
| Cost & Expenses | $271M |
| OPERATING INCOME | -$121M |
| Interest Income | $2M |
| Interest Expense | $0 |
| Other Income/Expenses | $2M |
| INCOME BEFORE TAX | -$120M |
| Income Tax Expense | $0 |
| Net Income from Continuing Ops | -$120M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | -$120M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | -$120M |
| D&A | $12M |
| EBIT | -$120M |
| EBITDA | -$108M |
| EPS | -$2 |
| EPS Diluted | -$2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | -$120M |
| Depreciation & Amortization | $12M |
| Stock-Based Compensation | $20M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | $7M |
| Change in Working Capital | -$6M |
| OPERATING CASH FLOW | -$87M |
| Capital Expenditure | -$4M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$121M |
| Sales/Maturities of Investments | $195M |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $71M |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $574.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | $2M |
| FREE CASH FLOW | -$91M |
| Net Change in Cash | -$15M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $109M |
| Short-Term Investments | $45M |
| Net Receivables | $56M |
| Inventory | $1M |
| Other Current Assets | $10M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $222M |
| PP&E (Net) | $57M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $0 |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $9M |
| Other Non-Current Assets | $1M |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $67M |
| TOTAL ASSETS | $290M |
| Account Payables | $5M |
| Short-Term Debt | $5M |
| Deferred Revenue | $10M |
| Other Current Liabilities | $29M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $49M |
| Long-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue NC | $59M |
| Deferred Tax Liabilities | $9M |
| Other Non-Current Liabilities | $258.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $99M |
| TOTAL LIABILITIES | $147M |
| Common Stock | $617.0K |
| Additional Paid-In Capital | $1.2B |
| Retained Earnings | -$1.1B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$5.0K |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $142M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $142M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $290M |
| Total Debt | $35M |
| Net Debt | -$74M |