| Metric | Q3 2022 | Q2 2022 | Q3 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4.7B | $4.8B | $4.3B | -0.7% | 10.5% |
| Op. Income | $680M | $1.3B | $1.2B | -45.9% | -41.4% |
| Gross Margin | 76.7% | 83.8% | 84.7% | -7.1pp | -8.0pp |
| Net Margin | 12.3% | 17.8% | 20.4% | -5.5pp | -8.0pp |
| EPS (Diluted) | $0.05 | $0.07 | $0.07 | -31.1% | -33.0% |
| Free Cash Flow | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4.7B |
| Cost of Revenue | $1.1B |
| GROSS PROFIT | $3.6B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2.1B |
| SG&A Expenses | $2.1B |
| Other Expenses | $795M |
| Operating Expenses | $2.9B |
| Cost & Expenses | $4.0B |
| OPERATING INCOME | $680M |
| Interest Income | $2.0B |
| Interest Expense | $484M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $680M |
| Income Tax Expense | $77M |
| Net Income from Continuing Ops | $603M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$6.3K |
| NET INCOME | $583M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $583M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $680M |
| EBITDA | $680M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4.7B |
| Cost of Revenue | $1.1B |
| GROSS PROFIT | $3.6B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2.1B |
| SG&A Expenses | $2.1B |
| Other Expenses | $795M |
| Operating Expenses | $2.9B |
| Cost & Expenses | $4.0B |
| OPERATING INCOME | $680M |
| Interest Income | $2.0B |
| Interest Expense | $484M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $680M |
| Income Tax Expense | $77M |
| Net Income from Continuing Ops | $603M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$6.3K |
| NET INCOME | $583M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $583M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $680M |
| EBITDA | $680M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $583M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$583M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $0 |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $286.3B |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $286.3B |
| PP&E (Net) | $6.9B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $3.7B |
| Long-Term Investments | $800.8B |
| Tax Assets | $211M |
| Other Non-Current Assets | $314.3B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.1T |
| TOTAL ASSETS | $1.4T |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $158.0B |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $971.7B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.1T |
| Long-Term Debt | $117.4B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $707M |
| Other Non-Current Liabilities | $105.6B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $223.7B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.4T |
| Common Stock | $14.1B |
| Additional Paid-In Capital | $7.1B |
| Retained Earnings | $29.5B |
| Treasury Stock | -$52M |
| Accum. Other Comp. Income | $7.6B |
| Other Equity | $595.2K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $58.2B |
| Minority Interest | $752M |
| TOTAL EQUITY | $58.9B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.4T |
| Total Debt | $275.4B |
| Net Debt | -$10.9B |