| Metric | Q2 2022 | Q1 2022 | Q2 2021 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $4.8B | $4.3B | $4.4B | 11.3% | 8.8% |
| Op. Income | $1.3B | $1.5B | $985M | -18.6% | 27.4% |
| Gross Margin | 83.8% | 90.1% | 79.3% | -6.3pp | 4.5pp |
| Net Margin | 17.8% | 36.7% | 13.4% | -18.9pp | 4.4pp |
| EPS (Diluted) | $0.07 | $0.12 | $0.05 | -46.1% | 45.0% |
| Free Cash Flow | $0 | $0 | $0 | — | — |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4.8B |
| Cost of Revenue | $772M |
| GROSS PROFIT | $4.0B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2.1B |
| SG&A Expenses | $2.1B |
| Other Expenses | $645M |
| Operating Expenses | $2.7B |
| Cost & Expenses | $3.5B |
| OPERATING INCOME | $1.3B |
| Interest Income | $2.0B |
| Interest Expense | $445M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $1.3B |
| Income Tax Expense | $384M |
| Net Income from Continuing Ops | $871M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$6.3K |
| NET INCOME | $847M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $847M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $1.3B |
| EBITDA | $1.3B |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $4.8B |
| Cost of Revenue | $772M |
| GROSS PROFIT | $4.0B |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $2.1B |
| SG&A Expenses | $2.1B |
| Other Expenses | $645M |
| Operating Expenses | $2.7B |
| Cost & Expenses | $3.5B |
| OPERATING INCOME | $1.3B |
| Interest Income | $2.0B |
| Interest Expense | $445M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $1.3B |
| Income Tax Expense | $384M |
| Net Income from Continuing Ops | $871M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | -$6.3K |
| NET INCOME | $847M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $847M |
| D&A | $0 |
| EBIT | $1.3B |
| EBITDA | $1.3B |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $847M |
| Depreciation & Amortization | $0 |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$847M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $0 |
| Capital Expenditure | $0 |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $0 |
| NET CASH FROM INVESTING | $0 |
| Net Debt Issuance | $0 |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | $0 |
| FREE CASH FLOW | $0 |
| Net Change in Cash | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $294.9B |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $0 |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $294.9B |
| PP&E (Net) | $7.0B |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $3.8B |
| Long-Term Investments | $815.7B |
| Tax Assets | $174M |
| Other Non-Current Assets | $301.8B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $1.1T |
| TOTAL ASSETS | $1.4T |
| Account Payables | $0 |
| Short-Term Debt | $160.9B |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $970.9B |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $1.1T |
| Long-Term Debt | $116.2B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $1.4B |
| Other Non-Current Liabilities | $113.5B |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $231.2B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.4T |
| Common Stock | $14.1B |
| Additional Paid-In Capital | $7.1B |
| Retained Earnings | $29.5B |
| Treasury Stock | -$51M |
| Accum. Other Comp. Income | $9.0B |
| Other Equity | $595.2K |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $59.7B |
| Minority Interest | $733M |
| TOTAL EQUITY | $60.4B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.4T |
| Total Debt | $277.1B |
| Net Debt | -$17.8B |