| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $993M | $1.1B | $708M | -7.3% | 40.2% |
| Op. Income | $132M | $207M | -$181M | -36.1% | 173.3% |
| Gross Margin | 20.4% | 25.9% | -14.1% | -5.5pp | 34.5pp |
| Net Margin | 10.8% | 15.6% | -19.7% | -4.8pp | 30.4pp |
| EPS (Diluted) | $1.93 | $3.01 | $-2.51 | -35.9% | 176.9% |
| Free Cash Flow | $167M | $152M | $87M | 9.5% | 91.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $993M |
| Cost of Revenue | $791M |
| GROSS PROFIT | $202M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $70M |
| Operating Expenses | $70M |
| Cost & Expenses | $861M |
| OPERATING INCOME | $132M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $132M |
| Income Tax Expense | $25M |
| Net Income from Continuing Ops | $107M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $107M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $107M |
| D&A | $18M |
| EBIT | $137M |
| EBITDA | $154M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $993M |
| Cost of Revenue | $791M |
| GROSS PROFIT | $202M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $0 |
| Other Expenses | $70M |
| Operating Expenses | $70M |
| Cost & Expenses | $861M |
| OPERATING INCOME | $132M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $4M |
| Other Income/Expenses | $0 |
| INCOME BEFORE TAX | $132M |
| Income Tax Expense | $25M |
| Net Income from Continuing Ops | $107M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $107M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $107M |
| D&A | $18M |
| EBIT | $137M |
| EBITDA | $154M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $107M |
| Depreciation & Amortization | $18M |
| Stock-Based Compensation | $35.0K |
| Deferred Income Tax | -$42M |
| Other Non-Cash Items | $14M |
| Change in Working Capital | $78M |
| OPERATING CASH FLOW | $175M |
| Capital Expenditure | -$8M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$570M |
| Sales/Maturities of Investments | $428M |
| Other Investing Activities | $543.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$149M |
| Net Debt Issuance | -$393.0K |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | -$35M |
| Other Financing Activities | $0 |
| NET CASH FROM FINANCING | -$35M |
| FREE CASH FLOW | $167M |
| Net Change in Cash | -$10M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $338M |
| Short-Term Investments | $548M |
| Net Receivables | $677M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | -$1.6B |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $0 |
| PP&E (Net) | $217M |
| Goodwill | $43M |
| Intangible Assets | $11M |
| Long-Term Investments | $4.9B |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | -$5.2B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $0 |
| TOTAL ASSETS | $6.6B |
| Account Payables | $191M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$225M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $0 |
| Long-Term Debt | $373M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $43M |
| Other Non-Current Liabilities | -$457M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $0 |
| TOTAL LIABILITIES | $4.4B |
| Common Stock | $99M |
| Additional Paid-In Capital | $0 |
| Retained Earnings | $2.0B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.1B |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $2.1B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $6.6B |
| Total Debt | $415M |
| Net Debt | $76M |