| Metric | Q3 2024 | Q2 2024 | Q3 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $29M | $25M | $26M | 15.6% | 11.5% |
| Op. Income | $3M | $2M | $1M | 18.9% | 80.6% |
| Gross Margin | 30.1% | 30.3% | 25.5% | -0.1pp | 4.6pp |
| Net Margin | 7.0% | 7.0% | 4.3% | -0.0pp | 2.7pp |
| EPS (Diluted) | $0.05 | $0.05 | $0.03 | 14.3% | 80.4% |
| Free Cash Flow | $1M | $2M | $3M | -32.9% | -60.0% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $29M |
| Cost of Revenue | $20M |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $124.0K |
| Selling & Marketing | $375.0K |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $26M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $130.0K |
| Other Income/Expenses | -$130.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $568.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $751.8K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $29M |
| Cost of Revenue | $20M |
| GROSS PROFIT | $9M |
| R&D Expenses | $124.0K |
| Selling & Marketing | $375.0K |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $6M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $6M |
| Cost & Expenses | $26M |
| OPERATING INCOME | $3M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $130.0K |
| Other Income/Expenses | -$130.0K |
| INCOME BEFORE TAX | $3M |
| Income Tax Expense | $568.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $751.8K |
| EBIT | $3M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $752.2K |
| Stock-Based Compensation | $109.8K |
| Deferred Income Tax | -$350.7K |
| Other Non-Cash Items | -$9.4K |
| Change in Working Capital | -$991.8K |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$418.1K |
| Acquisitions (Net) | -$359 |
| Purchases of Investments | -$359 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $359 |
| NET CASH FROM INVESTING | -$418.5K |
| Net Debt Issuance | -$1M |
| Common Stock Repurchased | -$37.2K |
| Common Dividends Paid | -$467 |
| Other Financing Activities | $37.2K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$1M |
| FREE CASH FLOW | $1M |
| Net Change in Cash | $64.8K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $11M |
| Inventory | $3M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $20M |
| PP&E (Net) | $8M |
| Goodwill | $9M |
| Intangible Assets | $5M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $419.0K |
| Other Non-Current Assets | $95.0K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $22M |
| TOTAL ASSETS | $42M |
| Account Payables | $10M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | -$10M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $14M |
| Long-Term Debt | $6M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $10M |
| TOTAL LIABILITIES | $25M |
| Common Stock | $0 |
| Additional Paid-In Capital | $23M |
| Retained Earnings | -$5M |
| Treasury Stock | -$150.0K |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $18M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $18M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $42M |
| Total Debt | $14M |
| Net Debt | $9M |