| Metric | Q2 2024 | Q1 2024 | Q2 2023 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $25M | $23M | $23M | 7.2% | 8.5% |
| Op. Income | $2M | $2M | -$831.3K | 17.1% | 373.8% |
| Gross Margin | 30.3% | 27.6% | 11.9% | 2.7pp | 18.3pp |
| Net Margin | 7.0% | 6.1% | -3.3% | 1.0pp | 10.3pp |
| EPS (Diluted) | $0.05 | $0.04 | $-0.02 | 25.5% | 324.5% |
| Free Cash Flow | $2M | $1M | $1M | 11.8% | 13.5% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $25M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $94.9K |
| Selling & Marketing | $190.0K |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $7.4K |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $23M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $187.2K |
| Other Income/Expenses | -$179.7K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $429.8K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $77.6K |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $571.7K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $25M |
| Cost of Revenue | $17M |
| GROSS PROFIT | $8M |
| R&D Expenses | $94.9K |
| Selling & Marketing | $190.0K |
| General & Administrative | $5M |
| SG&A Expenses | $5M |
| Other Expenses | $7.4K |
| Operating Expenses | $5M |
| Cost & Expenses | $23M |
| OPERATING INCOME | $2M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $187.2K |
| Other Income/Expenses | -$179.7K |
| INCOME BEFORE TAX | $2M |
| Income Tax Expense | $429.8K |
| Net Income from Continuing Ops | $2M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $77.6K |
| NET INCOME | $2M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $2M |
| D&A | $571.7K |
| EBIT | $2M |
| EBITDA | $3M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $2M |
| Depreciation & Amortization | $571.7K |
| Stock-Based Compensation | $55.2K |
| Deferred Income Tax | $304.5K |
| Other Non-Cash Items | $161.6K |
| Change in Working Capital | -$1M |
| OPERATING CASH FLOW | $2M |
| Capital Expenditure | -$107.8K |
| Acquisitions (Net) | -$645.6K |
| Purchases of Investments | -$645.6K |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | $645.6K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$753.5K |
| Net Debt Issuance | -$681.0K |
| Common Stock Repurchased | -$8.3K |
| Common Dividends Paid | -$767 |
| Other Financing Activities | $9.3K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$693.7K |
| FREE CASH FLOW | $2M |
| Net Change in Cash | $300.7K |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $9M |
| Inventory | $3M |
| Other Current Assets | $0 |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $18M |
| PP&E (Net) | $7M |
| Goodwill | $9M |
| Intangible Assets | $6M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $67.9K |
| Other Non-Current Assets | $65.4K |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $22M |
| TOTAL ASSETS | $40M |
| Account Payables | $9M |
| Short-Term Debt | $3M |
| Deferred Revenue | -$9M |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $13M |
| Long-Term Debt | $7M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $11M |
| TOTAL LIABILITIES | $24M |
| Common Stock | $374 |
| Additional Paid-In Capital | $23M |
| Retained Earnings | -$7M |
| Treasury Stock | -$149.5K |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $16M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $16M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $40M |
| Total Debt | $15M |
| Net Debt | $10M |