| Metric | Q3 2025 | Q2 2025 | Q3 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $155M | $151M | $109M | 2.7% | 42.3% |
| Op. Income | $16M | $10M | -$24M | 48.9% | 164.0% |
| Gross Margin | 16.4% | 15.3% | -7.3% | 1.1pp | 23.7pp |
| Net Margin | 4.6% | 2.0% | -23.2% | 2.6pp | 27.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.10 | $0.04 | $-0.35 | 136.8% | 128.3% |
| Free Cash Flow | $36M | -$315.0K | -$14M | 11400.3% | 355.6% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $155M |
| Cost of Revenue | $130M |
| GROSS PROFIT | $26M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | -$419.0K |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $140M |
| OPERATING INCOME | $16M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | $10M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $19M |
| EBIT | $17M |
| EBITDA | $36M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $155M |
| Cost of Revenue | $130M |
| GROSS PROFIT | $26M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | -$419.0K |
| Operating Expenses | $10M |
| Cost & Expenses | $140M |
| OPERATING INCOME | $16M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $7M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | $10M |
| Income Tax Expense | $3M |
| Net Income from Continuing Ops | $7M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $7M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $7M |
| D&A | $19M |
| EBIT | $17M |
| EBITDA | $36M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $7M |
| Depreciation & Amortization | $19M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $2M |
| Other Non-Cash Items | $1M |
| Change in Working Capital | $21M |
| OPERATING CASH FLOW | $53M |
| Capital Expenditure | -$17M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$62M |
| Sales/Maturities of Investments | $57M |
| Other Investing Activities | -$104.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | -$22M |
| Net Debt Issuance | -$8M |
| Common Stock Repurchased | $0 |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$29.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$8M |
| FREE CASH FLOW | $36M |
| Net Change in Cash | $22M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $28M |
| Short-Term Investments | $124M |
| Net Receivables | $47M |
| Inventory | $65M |
| Other Current Assets | $5M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $271M |
| PP&E (Net) | $878M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $879M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $60M |
| Short-Term Debt | $2M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | $0 |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $95M |
| Long-Term Debt | $448M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $65M |
| Other Non-Current Liabilities | $456.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $550M |
| TOTAL LIABILITIES | $645M |
| Common Stock | $9M |
| Additional Paid-In Capital | $505M |
| Retained Earnings | $216M |
| Treasury Stock | -$226M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $505M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $505M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $486M |
| Net Debt | $458M |