| Metric | Q2 2025 | Q1 2025 | Q2 2024 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $151M | $143M | $140M | 5.5% | 8.0% |
| Op. Income | $10M | $4M | $14M | 134.8% | -27.1% |
| Gross Margin | 15.3% | 10.0% | 19.6% | 5.3pp | -4.3pp |
| Net Margin | 2.0% | -1.1% | 6.8% | 3.1pp | -4.8pp |
| EPS (Diluted) | $0.04 | $-0.02 | $0.13 | 283.3% | -67.8% |
| Free Cash Flow | -$315.0K | -$14M | $27M | 97.8% | -101.2% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $151M |
| Cost of Revenue | $128M |
| GROSS PROFIT | $23M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $141M |
| OPERATING INCOME | $10M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $21M |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $33M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $151M |
| Cost of Revenue | $128M |
| GROSS PROFIT | $23M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $0 |
| SG&A Expenses | $10M |
| Other Expenses | $3M |
| Operating Expenses | $13M |
| Cost & Expenses | $141M |
| OPERATING INCOME | $10M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $8M |
| Other Income/Expenses | -$6M |
| INCOME BEFORE TAX | $4M |
| Income Tax Expense | $1M |
| Net Income from Continuing Ops | $3M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $3M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $3M |
| D&A | $21M |
| EBIT | $12M |
| EBITDA | $33M |
| EPS | $0 |
| EPS Diluted | $0 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $3M |
| Depreciation & Amortization | $21M |
| Stock-Based Compensation | $2M |
| Deferred Income Tax | $1M |
| Other Non-Cash Items | $4M |
| Change in Working Capital | -$13M |
| OPERATING CASH FLOW | $18M |
| Capital Expenditure | -$18M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | -$61M |
| Sales/Maturities of Investments | $90M |
| Other Investing Activities | -$183.0K |
| NET CASH FROM INVESTING | $10M |
| Net Debt Issuance | -$38M |
| Common Stock Repurchased | -$12.0K |
| Common Dividends Paid | $0 |
| Other Financing Activities | -$12.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$38M |
| FREE CASH FLOW | -$315.0K |
| Net Change in Cash | -$9M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $6M |
| Short-Term Investments | $119M |
| Net Receivables | $51M |
| Inventory | $70M |
| Other Current Assets | $3M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $255M |
| PP&E (Net) | $872M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $1M |
| Long-Term Investments | $0 |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $0 |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $873M |
| TOTAL ASSETS | $1.1B |
| Account Payables | $60M |
| Short-Term Debt | $18M |
| Deferred Revenue | $0 |
| Other Current Liabilities | -$7M |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $97M |
| Long-Term Debt | $446M |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $63M |
| Other Non-Current Liabilities | $456.0K |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $536M |
| TOTAL LIABILITIES | $632M |
| Common Stock | $9M |
| Additional Paid-In Capital | $503M |
| Retained Earnings | $209M |
| Treasury Stock | -$226M |
| Accum. Other Comp. Income | $0 |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $496M |
| Minority Interest | $0 |
| TOTAL EQUITY | $496M |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $1.1B |
| Total Debt | $490M |
| Net Debt | $485M |