| Metric | Q4 2020 | Q3 2020 | Q4 2019 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $83M | $85M | $83M | -1.4% | 0.3% |
| Op. Income | $25M | $66M | $29M | -62.4% | -14.1% |
| Gross Margin | 39.1% | 86.6% | 43.4% | -47.5pp | -4.3pp |
| Net Margin | 125.3% | 49.6% | 102.6% | 75.7pp | 22.6pp |
| EPS (Diluted) | $1.85 | $0.75 | $1.65 | 146.7% | 12.1% |
| Free Cash Flow | $47M | $56M | $44M | -14.9% | 8.9% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $83M |
| Cost of Revenue | $51M |
| GROSS PROFIT | $33M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $59M |
| OPERATING INCOME | $25M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $13M |
| Other Income/Expenses | $81M |
| INCOME BEFORE TAX | $105M |
| Income Tax Expense | $223.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $105M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $104M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $103M |
| D&A | $42M |
| EBIT | $118M |
| EBITDA | $160M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $83M |
| Cost of Revenue | $51M |
| GROSS PROFIT | $33M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $59M |
| OPERATING INCOME | $25M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $13M |
| Other Income/Expenses | $81M |
| INCOME BEFORE TAX | $105M |
| Income Tax Expense | $223.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $105M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $104M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $103M |
| D&A | $42M |
| EBIT | $118M |
| EBITDA | $160M |
| EPS | $2 |
| EPS Diluted | $2 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $104M |
| Depreciation & Amortization | $47M |
| Stock-Based Compensation | $6M |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$110M |
| Change in Working Capital | $2M |
| OPERATING CASH FLOW | $49M |
| Capital Expenditure | -$2M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$122M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$124M |
| Net Debt Issuance | -$3M |
| Common Stock Repurchased | -$3M |
| Common Dividends Paid | -$30M |
| Other Financing Activities | $622.0K |
| NET CASH FROM FINANCING | -$36M |
| FREE CASH FLOW | $47M |
| Net Change in Cash | -$110M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $179M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $70M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $17M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $266M |
| PP&E (Net) | $31M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $209M |
| Long-Term Investments | $56M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2.9B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.2B |
| TOTAL ASSETS | $3.5B |
| Account Payables | $55M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $31M |
| Other Current Liabilities | $790.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $128M |
| Long-Term Debt | $1.2B |
| Deferred Revenue NC | $31M |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $97M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.5B |
| Common Stock | $28.0K |
| Additional Paid-In Capital | $3.2B |
| Retained Earnings | -$1.3B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$18M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.0B |
| Minority Interest | $20M |
| TOTAL EQUITY | $2.0B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.5B |
| Total Debt | $1.2B |
| Net Debt | $1.1B |