| Metric | Q1 2021 | Q4 2020 | Q1 2020 | QoQ Change | YoY Change |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | $93M | $83M | $81M | 11.1% | 14.5% |
| Op. Income | $31M | $25M | $22M | 25.0% | 39.7% |
| Gross Margin | 42.6% | 39.1% | 37.2% | 3.5pp | 5.5pp |
| Net Margin | 44.3% | 125.3% | 22.5% | -80.9pp | 21.9pp |
| EPS (Diluted) | $0.70 | $1.85 | $0.30 | -62.2% | 133.3% |
| Free Cash Flow | $56M | $47M | $45M | 18.2% | 25.8% |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $93M |
| Cost of Revenue | $53M |
| GROSS PROFIT | $39M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $62M |
| OPERATING INCOME | $31M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $11M |
| Other Income/Expenses | $11M |
| INCOME BEFORE TAX | $42M |
| Income Tax Expense | $372.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $41M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $41M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $40M |
| D&A | $42M |
| EBIT | $53M |
| EBITDA | $96M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| REVENUE | $93M |
| Cost of Revenue | $53M |
| GROSS PROFIT | $39M |
| R&D Expenses | $0 |
| Selling & Marketing | $0 |
| General & Administrative | $8M |
| SG&A Expenses | $8M |
| Other Expenses | $0 |
| Operating Expenses | $8M |
| Cost & Expenses | $62M |
| OPERATING INCOME | $31M |
| Interest Income | $0 |
| Interest Expense | $11M |
| Other Income/Expenses | $11M |
| INCOME BEFORE TAX | $42M |
| Income Tax Expense | $372.0K |
| Net Income from Continuing Ops | $41M |
| Net Income from Discontinued Ops | $0 |
| Other Adjustments | $0 |
| NET INCOME | $41M |
| Net Income Deductions | $0 |
| BOTTOM LINE NET INCOME | $40M |
| D&A | $42M |
| EBIT | $53M |
| EBITDA | $96M |
| EPS | $1 |
| EPS Diluted | $1 |
| Item | Amount |
|---|---|
| Net Income | $41M |
| Depreciation & Amortization | $43M |
| Stock-Based Compensation | $0 |
| Deferred Income Tax | $0 |
| Other Non-Cash Items | -$26M |
| Change in Working Capital | $0 |
| OPERATING CASH FLOW | $57M |
| Capital Expenditure | -$1M |
| Acquisitions (Net) | $0 |
| Purchases of Investments | $0 |
| Sales/Maturities of Investments | $0 |
| Other Investing Activities | -$24M |
| NET CASH FROM INVESTING | -$25M |
| Net Debt Issuance | -$5M |
| Common Stock Repurchased | -$5M |
| Common Dividends Paid | -$33M |
| Other Financing Activities | $2M |
| NET CASH FROM FINANCING | -$42M |
| FREE CASH FLOW | $56M |
| Net Change in Cash | -$9M |
| Item | Amount |
|---|---|
| Cash & Equivalents | $142M |
| Short-Term Investments | $0 |
| Net Receivables | $70M |
| Inventory | $0 |
| Other Current Assets | $46M |
| TOTAL CURRENT ASSETS | $258M |
| PP&E (Net) | $31M |
| Goodwill | $0 |
| Intangible Assets | $399M |
| Long-Term Investments | $54M |
| Tax Assets | $0 |
| Other Non-Current Assets | $2.7B |
| TOTAL NON-CURRENT ASSETS | $3.2B |
| TOTAL ASSETS | $3.5B |
| Account Payables | $45M |
| Short-Term Debt | $0 |
| Deferred Revenue | $31M |
| Other Current Liabilities | $6.0K |
| TOTAL CURRENT LIABILITIES | $116M |
| Long-Term Debt | $1.2B |
| Deferred Revenue NC | $0 |
| Deferred Tax Liabilities | $0 |
| Other Non-Current Liabilities | $128M |
| TOTAL NON-CURRENT LIABILITIES | $1.4B |
| TOTAL LIABILITIES | $1.5B |
| Common Stock | $28.0K |
| Additional Paid-In Capital | $3.2B |
| Retained Earnings | -$1.3B |
| Treasury Stock | $0 |
| Accum. Other Comp. Income | -$13M |
| Other Equity | $0 |
| TOTAL STOCKHOLDERS' EQUITY | $2.0B |
| Minority Interest | $23M |
| TOTAL EQUITY | $2.0B |
| TOTAL LIABILITIES & EQUITY | $3.5B |
| Total Debt | $1.2B |
| Net Debt | $1.1B |